מסמכים אישיים נחשפו (צילום: ארכיון המדינה)
מסמכים אישיים נחשפו | צילום: ארכיון המדינה

בניגוד לנוהל שמנחה לשמור על חיסיון רפואי ועל פרטי נפטרים, בשבועות האחרונים החליטו בארכיון המדינה להעלות לרשת מסמכים שחושפים מידע אישי ומפרטים את נסיבות מותם של מטופלים ששמו קץ לחייהם. המסמכים, ששייכים למשרד הבריאות, מתארים שרשרת של מקרי מוות בלתי טבעיים שהתרחשו בבית החולים לחולי נפש "טלביה" בירושלים בשנת 1956. המסמכים הועלו לרשת מבלי לבקש את רשותם של קרובי משפחות המטופלים ואף ללא ידיעתם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

במסמכים, שנמצאים עדיין באתר ארכיון המדינה וחשופים לעיני כל, מתוארים לפרטי פרטים נסיבות מותם של חמישה מטופלים שהתאבדו, כולל שמותיהם והמחלות שמהם סבלו. המסמכים מציגים גם שמות של מטופלים נוספים שמתו באותה שנה בנסיבות בלתי טבעיות, כמו מוות כתוצאה מטיפול בהלם חשמלי.

לחדשות 2 Online נודע כי ההחלטה לפרסם את המסמכים במלואם התקבלה על ידי הגנז הראשי יעקב לזוביק ללא ידיעת משרד הבריאות - ובניגוד לחוות הדעת של היועצת המשפטית של הארכיון והעמדה של מנהל מחלקת החשיפה בארכיון.

המסמכים עדיין נמצאים ברשת (צילום: צילום מסך ארכיון המדינה)
המסמכים עדיין נמצאים ברשת | צילום: צילום מסך ארכיון המדינה

"פרסום שערורייתי"

הגורם המוסמך לחשוף את החומר הוא המוסד המפקיד, ובמקרה זה משרד הבריאות. כמו כן, חומר בענייני פרט של אדם מוגבל לעיון לתקופה של 70 שנה. מלבד אלה, קיימת חובת הסודיות הרפואית הנוגעת למטופל ושממשיכה להתקיים גם לאחר מותו. אם המטופל נפטר, רק יורשיו זכאים לעיין בפרטים האינטימיים האלה.

"פרסום המסמכים האלה הוא שערורייתי, לא פחות", אומר לנו עו"ד בנימין מלכא, מומחה לסוגיות צנעת הפרט. "יש בכך משום פגיעה ברגשות שלא לצורך. על פניו לא ניתן לראות כל תכלית ראויה לפרסום. גם בחוק זכויות החולה נקבע כי 'הרופא ימסור, לאחר ויתור על הסודיות, רק את המידע הרלוונטי ורק לגורם הרלוונטי'. במקרה הזה אין כל ויתור על סודיות ומדובר בנפטרים". עו"ד מלכא אף סבור שפרסום המסמכים צריך להגיע לפתחו של בג"ץ.

עובדים בארכיון המדינה שהביע חשש מהפרת החוק פנו לגנז הראשי. לטענתם, חשיפת המסמכים הובילה למחלוקת פנימית בארכיון. בסופו של דבר הכריע לזוביק שיש להעלות את המסמכים לרשת, למרות רגישות הנושא.

ממשרד ראש הממשלה האחראי על ארכיון המדינה נמסר בתגובה: "הנושא נמצא בטיפול והמסמכים יוסרו מהאתר בהקדם האפשרי".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "למשרד הבריאות נודע כי ארכיון המדינה החליט להסיר את פרסום המסמכים הנושאים את נסיבות מותם ופרטיהם של מאושפזים בבית החולים 'טלביה'. נציין כי ההחלטה על הפרסום התקבלה ללא תיאום עם משרד הבריאות ובניגוד לעמדתו, אשר הובאה קודם לפרסום לידיעת ארכיון המדינה, ולפיה פרסום זה נוגד את נוהל שמירת החיסיון הרפואי".

לפניות לכתב: Azria@ch2news.co.il

עקבו אחר דף הפייסבוק של עזרי עמרם