שוב חשש לליסטריה. סלטי שמיר
אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

חברת "סלטי שמיר" הודיעה היום (חמישי) על "ריקול" (קריאה חוזרת) למספר מוצרי חומוס וטחינה של החברה, זאת בעקבות הודעת ספק הטחינה הגולמית של החברה -"טחינה הנסיך", על זיהום של חיידקי סלמונלה בחומר הגלם. "בעקבות הודעה זו של טחינה הנסיך ובתאום עם גורמי משרד הבריאות ושירות המזון הארצי, החליטה הנהלת החברה להפעיל נוהל החזרה יזומה על כלל המוצרים שיוצרו מחומר גלם זה", מסרה החברה. משרד הבריאות: "כ-200 טון טחינה גולמית מעוכבים במפעל ומיועדים להשמדה". גורם בחברה הודה בשיחה עם חדשות 2 כי ישנם לקוחות שרכשו מוצרים נגועים בסלמונלה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

 על פי הודעת החברה, הדיווח של חברת "טחינה הנסיך" התקבל אתמול בלילה ועל כן פרסמו את ההודעה בהקדם האפשרי. החברה מבקשת מכלל הצרכנים לא לצרוך את המוצרים הבאים:

כל מוצרי החומוס מותגים "שופרסל", "יש", "שמיר", "אסלי", "המותג", "דליקטסן", "סלטי הבית", "יוחננוף", "פיקניק" בטווח תאריכי תוקף 1/9/2016 עד 18/9/2016 .

כל מוצרי הטחינה מותגים "שופרסל", "יש", "שמיר", "אסלי", "המותג", "דליקטסן", "סלטי הבית", "יוחננוף", "פיקניק" בטווח תאריכי תוקף 16/9/2016 עד 3/10/2016 .

כל מוצרי חציל בטחינה מותגים "שופרסל", "יש", "שמיר", "אסלי", "המותג", "דליקטסן", "סלטי הבית", "יוחננוף", "פיקניק" בטווח תאריכי תוקף 1/9/2016 עד 18/9/2016 .

"סלטי שמיר מתנצלת על התקלה שאירעה שלא באשמתנו ופועלת להסיר מהמדפים ולאסוף את המוצרים מכל דרכי השיווק", מסרה החברה. "הנהלת סלטי שמיר פועלת תחת סטנדרטים של איכות מחמירים ובינלאומיים ועושה כל שנדרש להבטחת איכות ובטיחות מוצריה". בחברה הבהירו כי יפעלו באופן מיידי להשלמת המוצרים שהוסרו מהמדף אך ביקשו להדגיש כי כל מוצרי סלטי שמיר שאינם מוצרי חומוס או טחינה תקינים ומאושרים לשימוש. בנוסף, מוצרי החומוס והטחינה שאינם בטווח התאריכים של ה"ריקול" תקינים ומאושרים לשימוש.

ארכיון
חשוד בזיהום. חומוס שופרסל | צילום: חדשות 2

"נערכנו לביצוע החזרה יזומה מיד עם קבלת הודעת טחינת הנסיך", מסרו מנכ"לי החברה יעקב גינצבורג ועמי גיא. "היום בבוקר ייאספו כל המוצרים מהמדפים, במקביל לפרסום הודעות לציבור. המוצרים שעדיין לא שווקו נמצאים בהליך השמדה ואליהם יצטרפו המוצרים שאנו אוספים ברגעים אלה ממש. אנו פועלים בתיאום ובשיתוף מלא עם משרד הבריאות בטיפול באירוע זה". בנוסף ניתן לפנות למוקד שירות הלקוחות של החברה בטלפון 03-9067744.

"מדיניות משרד הבריאות מחוררת ולא יעילה"

ממשרד הבריאות נמסר כי אמש בוצעה ביקורת במפעל "טחינת הנסיך" על ידי מפקחים מטעם המשרד בעקבות החשד להמצאות סלמונלה שהתגלתה במפעל. "ממצאי הבדיקה הראשונים מעלים כי מדובר בתקלה שהתגלתה בקו מילוי המיועד לתעשיה בלבד", מסר משרד הבריאות. "כ-200 טון טחינה גולמית מעוכבים במפעל ומיועדים להשמדה. המפעל הודיע ללקוחותיו על אספקת החומר גלם החשוד. הליך הבדיקה של משרדינו טרם הסתיים".

מחברת טחינה הנסיך נמסר בתגובה כי "במשלוח ללקוח סלטי שמיר התגלה חשש להמצאות בעיית איכות (חשש לסלמונלה). בבדיקות שבוצעו בקו הייצור לאריזות 1 טון בלבד ללקוחות תעשייה, התגלתה תקלה בקו. התקלה תוקנה ודווחה ללקוחות ולמשרד הבריאות. שאר מוצרי החברה (צנצנות 1/2 קילו ו 1 קילו) נמצאו תקינות לחלוטין".

עוד נמסר בתגובה כי "חברת טחינת הנסיך מקבלת אחריות מלאה על התקלה ופועלת בשקיפות מלאה מול הלקוחות, הצרכנים ומשרד הבריאות".

אילוסטרציה
200 טון של טחינה גולמית יושמדו | צילום: חן ליאופלד, פלאש 90

יו"ר שדולת הבטיחות, ח"כ איציק שמולי, התייחס להורדת סלטי שמיר מהמדפים ואמר כי "משרד הבריאות חייב בבדק בית רציני מאוד. מדיניותו בכל הקשור להגנה על בריאות הציבור מפני מזון מזוהם מחוררת ולא יעילה. זהו האירוע השלישי שמתגלה בתוך כשבועיים והגיע הזמן שמישהו שם יתעורר מיד לפני שיקרה אסון".

הודעת "סלטי שמיר" מגיעה על רקע סערת יוניליוור, שהשמידה מוקדם יותר השבוע כ-120 טון של מוצרי קורנפלקס מזוהם לאחר שהתגלו במוצרי החברה חיידקי סלמונלה. במקביל הוגשה תביעה ייצוגית ראשונה נגד יוניליוור מטעם צרכנים הטוענים כי חלו בסלמונלה לאחר שאכלו ממוצרי קורנפלקס תלמה.

בתוך כך הודיע היום משרד הבריאות כי אנשי שרות המזון במחוז מרכז מבצעים פעולות לקראת השמדה של כ-4 טון חלב נאקות לא מפוסטר ממקור שאינו ידוע שנמצא בעסק המנוהל ע"י איל ליפשיץ במושב סטריה, זאת בעקבות תחלואה של שני ילדים שאושפזו בבית החולים איכילוב עם מחלת ברוצלוזיס. חלב הנאקות משווק ע"י "חלב בראשית". משרד הבריאות מזהיר את הציבור מצריכה ושימוש במוצרי חלב ממקור שאינו ידוע ואשר לא עברו פסטור ובכוונת רופאת מחוז מרכז ד"ר עפרה חבקין להוציא עוד היום על צו סגירה לעסק.