בדרך לפתרון חידת קבר המכבים? בשבועות האחרונים איתרו אנשי רשות העתיקות, תושבי אזור מודיעין ובני נוער מתחם קבר מפואר באזור מודיעין, שייתכן שבו נטמנו המכבים. למרות ההתרגשות מהתגלית, עדיין לא ברור אם אכן מדובר בקברם של מתתיהו החשמונאי וחמשת בניו, שהנהיגו את המרד בשלטון היווני לפני למעלה מ-2,000 שנה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כבר לפני 150 שנה משך אליו האתר ארכיאולוגים, משכילים וסקרנים שביצעו רישומים וציורים, ומקצתם אף ביצעו בו חפירות. הם חשפו מבנה קבר מרשים הנישא על אומנות אדירות, שהחזיקו לוחות אבן ענקיים, ומעליהם, ככל הנראה, הייתה קומה שנייה. בתחתית המבנה התגלו כוכי קבורה מפוארים.

החפירה הארכיאולוגית ביקשה לבדוק אם יש ממש באגדות ובסיפורים שנרקמו סביב אתר חורבת הגרדי, המצוי במרחק קצר מהעיר מודיעין, ששמו נקשר בקבר המכבים. הקבר תואר בשני ספרים עתיקים כמבנה מרשים, גבוה, מוקף עמודים, צופה אל הים, עשוי אבנים משובחות, ומקורה במעין פירמידות.

"תגלית מרגשת ויוצאת דופן"

ההתרגשות היתה רבה, וראשוני החוקרים אף יצאו בהצהרות כתובות שלפיהן נמצא קבר המכבים העתיק. את ההתלהבות צינן ארכיאולוג צרפתי בשם שארל קלרמון-גאנו. חפירותיו באתר חשפו ברצפת כוכי הקבורה פסיפסים, ועליהם עיטור צלב.

בעקבות כך, הוא קבע נחרצות, כי ייעודו של המבנה עלום, ואופיו נוצרי. מאז דיווחו של אותו ארכיאולוג, נזנח האתר והוא נותר בשיממונו. לאחרונה החליטה רשות העתיקות, בצעד חריג, לצאת למסע חיפוש בעקבות קבר המכבים, במטרה לפצח אחת ולתמיד את חידת המקום בעזרת כלי מחקר מודרניים.

האתר המפואר יתברר כקבר המכבים? (צילום: חיפוש עתיקות)
דרושות עוד חפירות כדי לפתור את החידה | צילום: חיפוש עתיקותלדברי עמית ראם ודן שחר, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות: "אין ספק שהמבנה שנחשף הוא יוצא דופן. הראיות הארכיאולוגיות המצויות בידינו בשלב זה עדין אינן מספקות לקבוע כי זהו מקום קבורתם של המכבים. אם מה שחשפנו אינו קבר המכבים עצמו, הרי שקיימת סבירות גבוהה כי זהו האתר שהנצרות הקדומה זיהתה בו את אחוזת הקבר המלכותית, ולכן, אולי, הקימה את המבנה".

לדבריהם, "עדיין לא ניתן לפסול על הסף הנחות עבר, אך עדין דרושה חפירה ועבודה רבה על מנת לאמת באורח חד משמעי את ההנחה הזו, והחידה נותרה בעינה - החיפוש אחר קבר המכבים החמקמק נמשך".