450 ילדים חולים בסרטן בשנה (צילום: רויטרס, חדשות)
פריצת דרך, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

פריצת דרך מדעית עשויה להעניק תקווה למאות מיליוני אנשים ברחבי העולם: מדענים מפלורידה הודיעו אמש (שני) כי הצליחו לשנות את הרכבם של תאים סרטניים ובכך להפוך אותם לשפירים - כאלה שאינם פוגעים ברקמות ואינם יוצרים גרורות בגוף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במחקר שבדק תאים המאפיינים את סרטן השד, הריאות ושלפוחית השתן, נמצא כי היעדר של חלבון מסוים בשם PLEKHA7 בתאים הוא שמאפשר את התרבותם המופרזת והתפשטות הסרטן בגוף. החוקרים הצליחו להפעיל את החלבון החסר לתאים ובכך להפוך אותם לבריאים לחלוטין.

"זה כמו ללחוץ על הבלמים במכונית שנוסעת במהירות מופרזת", הסביר פרופ' פאנוס אנאסטידיס, ראש צוות החוקרים. "באמצעות הניסוי אנחנו יוצרים מחדש את הבלמים לגוף ובכך משקמים את התאים ומחזירים אותם לתפקוד מלא".

החוקרים מ-Mayo Clinic שבפלורידה התנסו עד כה רק על תאים אנושיים במעבדה, אך הם מקווים שהטכניקה הזו תוכל לשמש אותם ביום מן הימים בהתמודדות מול גידולים סרטניים. "נוכל 'לכבות' את הסרטן ובכך להימנע מטיפולים כימותרפיים", הם מסבירים.

מדובר עדיין בשלב מאוד ראשוני של המחקר, אך הוא מהווה אסטרטגיה חדשה לטיפול במחלת הסרטן, הגורם מס' 1 לתמותה בעולם המערבי. על פי הערכות של מומחים ברחבי העולם, ייקחו עוד שנים עד שהחוקרים יוכלו לנסות את הטיפול החדש בבני אדם.

"המחקר החשוב הזה פותר שאלות ביולוגיות ארוכות שנים", אמר הנרי סקאוקרופט, מומחה לחקר הסרטן לטלגרף הבריטי. "יש עוד דרך ארוכה לפני שנוכל לבדוק את הממצאים יעזרו לסייע לחולים. אבל זה ללא ספק צעד קדימה בהבנה שלנו את הנושא".