אלפים טסים להתחתן בחו"ל (צילום: ערן בריינר)
אילוסטרציה | צילום: ערן בריינר

הלילה (רביעי) אושרה בארה"ב תרופה חדשה לשיפור החשק המיני אצל נשים - Addyi, שתופץ ברחבי ארצות הברית בחודשים הקרובים. התרופה זכתה לכינוי "הוויאגרה הנשית" - אך מתברר שלא ממש בצדק. ד"ר צחי בן ציון, פסיכיאטר ראשי של מחוז דרום בשירותי בריאות כללית, הסביר בשיחה עם חדשות 2 Online מהי למעשה מטרת התרופה, כיצד היא פותחה והאם היא תגיע לישראל בקרוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מה ההבדל בין ה-Addyi לבין הויאגרה המוכרת?

התרופה החדשה היא לא "ויאגרה נשית" אלא תרופה שמגבירה את החשק המיני אצל נשים. ויאגרה או סיאליס אלו תרופות שמשפרות זקפה אבל לא מעוררות את החשק - הן למעשה רק נותנות מענה להפרעה שכיחה בתפקוד המיני. 

איך התגלה שמדובר בתרופה מועילה?

התרופה הנוכחית שאושרה פותחה בכלל כנוגדת דיכאון ואז התגלה כי היא משפרת חשק מיני אצל נשים. הבעיה של ה-FDA הייתה איך להעריך בדיוק חשק מיני, מכיוון שזה נושא שקשה למדוד. המחקר בעיקר מבוסס על דיווח של הנשים עצמן שטופלו בתרופה, אך כנראה שמדובר בהצלחה.

אין תמונה
בקרוב על המדפים גם בישראל?

האם התרופה פותרת את הבעיה, ועד כמה מדובר בתופעה נפוצה?

חוסר חשק בגיל הפוריות זו הפרעה מינית מאוד שכיחה אצל נשים - עד היום המענים שלנו לא היו מספיק טובים וזה בהחלט נראה כמו שיפור, אבל אצטרך לבחון מקרוב את ההשפעות של התרופה לפני שאדע בוודאות האם אני ממליץ עליה. בשלב זה בעיקר מרגיש התעניינות של אמצעי התקשורת יותר מאשר אצל המטופלות, אם כי אחת מהן שאלה אותי היום על התרופה.

מתי נוכל להשתמש בה?

אני מניח שהתרופה תיובא ותירשם בישראל בהמשך. בדרך כלל משרד הבריאות מאשר את מה שה-FDA מאשר. חשוב להבין כי לא מדובר בתרופת קסם - יש תופעות לוואי של מערכת העיכול ולפעמים אפילו התעלפויות כי היא מפחיתה לחץ דם. לכן צריך אישור רופא שיינתן רק במקרים הפרטניים. קשה להגיד בשלב הזה בפה מלא כי מדובר בפתרון לתופעה - המחקרים מראים שמדובר בתרופה טובה אבל עוד רחוקה הדרך.