כבר יומיים שכולנו סובלים מענן האבק העצום שמכסה את המדינה ומסרב להיעלם. חזאי חדשות 2 אלעד זוהר מסביר כי הרוחות שפסקו והעובדה שאין גשם הם הגורמים לכך שהאובך ימשיך להטריד אותנו גם מחר ולא ניתן לדעת בוודאות מתי ייעלם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מה בעצם מרחף כאן באוויר וגורם לזיהום?

המטאורולוגים קוראים לענן האבק שכיסה את האזור אובך או סופת חול, כשההבדל בין ההגדרות תלוי במרחק שעד אליו ניתן לראות. לכן, בהרבה אזורים בארץ שוררת עכשיו סופת חול שמורכבת מחלקיקי אבק קטנטנים - כאלה שרואים רק במיקרוסקופ. אבל, כשמדובר בעננה גדולה היא מקשה על הראות והנשימה.

מתי המטרד הזה כבר יעזוב אותנו?

אין הרבה רוח בחוץ, האוויר עומד ויש יותר לחות. זה מכביד על התנועה של עננת האבק. הרוחות החזקות שהביאו אותה לכאן מסוריה, ירדן וערב הסעודית "נכבו" פתאום והדבר היחיד שיגרום עכשיו לאבק לשקוע זה כוח המשיכה, אבל זה יקח זמן.

עם זאת, יש מגמה של הפחתה בזיהום האוויר. זה התחיל בהרים ויעבור בהדרגה למישור החוף והשפלה במקומות הנמוכים. מה שבטוח שזה שהיום זה לא יעבור וגם מחר יהיה כאם מאובק.

למה יש יותר אבק הבוקר באזור החוף והשפלה לעומת אתמול?

הענן הזה התחיל בגובה רב של 500-600 מטר מעלינו ולכן אתמול, ירושלים, צפת ורמת הגולן סבלו יותר מאזורים אחרים. היום, הרוח נחלשה, אין מה שיפזר את האבק והוא שוקע לאטו. אז בהרים יש פחות זיהום אוויר עכשיו, ובחוף יש יותר - פי 25-40 מהתקן ביום רגיל.