בשורה לצרכני הקנאביס הרפואי
אילוסטרציה | צילום: החדשות

נדמה שהמהפכה בתחום הקנאביס הרפואי עליה הכריז היום (שני) סגן שר הבריאות ליצמן זוכה לתגובות חיוביות מכל הצדדים, אבל חלק מהתומכים מאוכזבים מהעובדה שהיא לא מביאה לפתרון מיידי בסוגייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הבשורה לא נותנת פתרון לחולה קרון שאין לו תרופה להיום בערב", אמר לחדשות 2 Online שלומי סנדק מהמרכז הישראלי לקנאביס רפואי. "יש עוד אלפי חולים שמחכים לבשורה יותר מידית".

"עד שמשרד הבריאות יכשיר את הרופאים - וגם הוא עצמו הרי מפגין בורות מוחלטת בתחום הזה - אני חושב ששלום עם אירן יגיע לפני כן", הוסיף סנדק. "בוא נקווה שאני טועה".

"מה שצריך לעשות זה להפסיק את ההתעללות בחולים שצריכים קנאביס רפואי", הוא אמר. "אין סיבה לדחות 40% מהבקשות החדשות של הרופאים".

ליצמן
ליצמן, היום | צילום: ערוץ הכנסת, חדשות

הרוקחים: "ליצמן קיבל החלטה באומץ"

הרוקחים מברכים על מהפכת הקנאביס הרפואי. יו"ר הסתדרות הרוקחים, דוד פפו, אמר לחדשות 2 Online כי "סגן שר הבריאות ליצמן קיבל החלטה באופן אמיץ, והוא מיישם את הדבר הזה לטובת ציבור החולים".

"אנחנו נעזור לו ככל יכולתנו כדי להוציא את המהלך הזה אל הפועל", הוסיף פפו. "ליצמן צריך שיתוף פעולה של כולם - הרופאים, הרוקחים המגדלים - ואנחנו כאן כדי ליישם את זה".

"אנחנו לא רואים בזה 'תיק'", הדגיש פפו. "כמו בכל שאר התרופות שאנחנו מנפקים ביום יום, ויש תרופות הרבה יותר חזקות - ממורפיום ועד הרואין, זה חלק מהמקצוע שלנו. סוף סוף הדבר הזה מגיע לבעלי מקצוע שיודעים לטפל בזה מאל"ף עד ת"ו. זה חשוב לנו כי זה מסדיר את התחום".

יו"ר הסתדרות הרוקחים מרגיע את כל מי שחושש מניסיון של אנשי המקצוע לנצל את המצב החדש ולספק קנאביס למטרות שאינן רפואיות. "הכללים שאנחנו מכילים על עצמנו, מעבר לנושא של לשון החוק, הם כללים מוסריים ואתיים שאנחנו מחילים על עצמנו, ועובדה שאנחנו עומדים בהם", אמר פפו. "באותה מידה רוקח יכול למכור ריטלין או פרקוסט בשוק שחור, וזה לא קורה. אני מבין מה מדברים לגבי הפיתוי, אבל זה לא יקרה".

פפו הבטיח שההסתדרות תעביר השתלמויות וסדנאות לכלל הרוקחים בנושא. "זה לא חומר רפואי שכל רוקח ורוקח נחשף אליו", אמר, "אבל אנחנו יודעים מה זה לקבל סמים, לנפק, לתעד במחשבים, לזהות את האנשים, לתת הוראות שימוש. נשתף פעולה עם משרד הבריאות".