בעליו של פרקר בן השנתיים הותיר אותו מאחור לאחר שעבר דירה בקיץ, עלמה אומצה, ננטשה ופיתחה חרדת נטישה, הפי ננטש לאחר שגילו שהוא חולה אפליפסיה ומי לא מפסיקה לבכות בכלוב. בעמותת תנו לחיות לחיות מדווחים על עלייה של 100% במספר הכלבים שננטשו על ידי בעליהם הקיץ, בחום הכבד. תיעוד מצלמות אבטחה במתחמי תנו לחיות לחיות ממחיש כיצד נראית הנטישה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חודשי הקיץ נוטים להיות חודשים קשים עבור כלבים. מעברי דירות, חופשות ארוכות וגורמים נוספים הפכו את החודשים יוני-אוגוסט וגם את החגים לתקופה שבה ננטשים הכלבים המסיביים. השנה הגיעה התופעה לשיא חדש על פי נתוני דוח תנו לחיות לחיות.

בשנת 2013 ננטשו בחודשים יוני-אוגוסט 90 כלבים מתוך 260 כלבים שננטשו לאורך כל השנה, בשנת 2014 ננטשו בקיץ, כולל בתקופת "צוק איתן", 120 כלבים מתוך 350 כלבים שננטשו לאורך כל השנה.

נטישות כלבים
צילום: יואב בן-דב

נתוני יוני-אוגוסט 2015 כאמור עגומים עוד יותר ומעידים על זינוק של 100% במספר הכלבים הנטושים ביחס לשנה שעברה. כ-240 כלבים ננטשו רק בחודשי הקיץ והצפי השנתי ל-2015 עומד כעת על 480 כלבים שיאבדו את בתיהם ויגיעו ל"תנו לחיות לחיות". כלבים רבים נוספים נזרקים ברחובות או בהסגרים העירוניים וסופם מר הרבה יותר.

קושרים את הכלב ונוסעים

רבים מהמקרים, שחלקם מתועדים במצלמות האבטחה של "תנו לחיות לחיות", פשוטים. בעלי כלבים מגיעים למתחמים, קושרים את הכלבים באישון לילה ופשוט נוסעים מהמקום.

בין הכלבים שננטשו בקיץ האחרון: פרקר בן השנתיים שבעליו עברו דירה הקיץ והותירו אותו מאחור, עלמה שזכתה לבית חם במשך שלוש שנים ואז ננטשה ופיתחה חרדת נטישה לא קלה. היא אומצה שוב וננטשה שוב ואומצה שוב וננטשה שוב וכעת היא יושבת ומחכה שיאמץ אותה מישהו שעובד מהבית ולא ישאיר אותה לבד בחרדות.

צפו: כך ננטשים כלבים בחודשי הקיץ
צילום: תנו לחיות לחיות

"תקופת הקיץ היא נוראית", אמרה יעל ארקין מנכ"לית תנו לחיות לחיות. "בעבר היינו עדים לכלבים שנקשרו בדרך לשדה התעופה, אבל בעקבות הביקורת הציבורית המנהג הנלוז הזה הצטמצם משמעותית ועכשיו אנחנו מוצאים כלבים משוטטים ברחובות, בחורשות ובמקומות יחסית נטושים אחרים. בעלי הכלבים לעיתים פשוט חותמים על טופס ויתור ומשאירים בכלבייה העירונית".

"המקום בכלביות נגמר"

לדבריה, הם נתקלו לאחרונה בכלבה שהמשפחה שלה עברה דירה ופשוט השאירה אותה בדירה הישנה יחד עם עוד כמה רהיטים שהם לא היו צריכים. "מה שאנשים לא מבינים זה שהנטישה הזו היא התעללות בבעל חיים לכל דבר. מעבר לעובדה שזו עבירה פלילית, המשבר שעובר כלב שננטש הוא נוראי ולפעמים נדרשת עבודה של חודשים עם המאלפים שלנו כדי להחזיר לכלב את הביטחון ושמחת החיים".

כלב שננטש
צילום: תנו לחיות לחיות

לעומת זאת בגזרת האימוץ נרשמה האטה בחודשי הקיץ. בין יוני לאוגוסט אומצו 105 כלבים בלבד מתוך כ-1,400 כלבים שמוצאים בית מדי שנה.

"פשוט נגמר המקום בכלביות", אומרת ארקין. "כל העמותות בתפוסה מלאה, רובם המכריע של ההסגרים העירוניים בתפוסה של 300% בשנה וכשנגמר להם המקום הם מפנים מקום על ידי המתה של כלבים בריאים. זו תופעה שאנחנו מנסים בכל כוחנו למנוע לחלוטין והדבר תלוי אך ורק בציבור. לא חייבים לאמץ, אפשר גם לקחת כלב לאומנה לפרקי זמן כאלה ואחרים וכך לפנות מקום לכלב אחר".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv

הצטרפו לעמוד הפייסבוק של מתן חצרוני