מיליונים נגד המפעל המזהם. אילוסטרציה (צילום: רויטרס)
מיליונים נגד המפעל המזהם. אילוסטרציה | צילום: רויטרס

תביעת ענק נגד המפעל המזהם: תושבים בעתלית שבמועצה האזורית חוף הכרמל, הגישו אתמול (חמישי) תביעת ענק בסך 12.5 מיליון שקלים נגד מפעל "שרפי כרמל" בעיר המייצר דבקים, זאת לאחר שחומר מסוכן ורעיל דלף ממנו - וגרם למפגעי ריח חזקים וחריפים באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בבקשה לתובענה ייצוגית שהוגשה, תובעים התושבים פיצויים מהמפעל לאחר שסבלו ממטרדי ריח קשים וריחות רעים שגרמו לתובעים "סבל ממשי ופגיעה משמעותית באיכות חייהם", כך לטענתם.

ביוני האחרון התגלה כי רעל מסוג "בנזיל כלוריד" נשפך מחבית אל הקרקע והתנדף לאוויר. מדובר בחומר מסוכן, החשוד כמסרטן, בעל ריח צורב, רעיל בנשימה, גורם לנזק לעיניים, לעור ולמערכת הנשימה - וקיימת סכנה בריאותית בהיחשפות לחומר בשאיפה לתקופה ממושכת או באופן חוזר.

"התפשטות החומר גרמה למפגע ריח קשה ביותר, בעקבותיו סבלו תושבים בעתלית ועוברים ושבים בסביבה, כולל בתחנת הרכבת, מתופעות של סחרחורות, כאבי ראש, צריבות בעיניים וטעם מתכתי בפה", נכתב בכתב התביעה. לטענתם, הדליפה אותרה וטופלה "רק לאחר שעות ארוכות, במהלכן המשיכו תושבי הסביבה לסבול מריחות קשים ביותר ומהתופעות הכרוכות בהם".

"עובד במפעל זיהה את הדליפה - והתעלם ממנה"

התושבים, באמצעות עורך הדין נפתלי גולן, טוענים בכתב התביעה כי חלפו כשש שעות מאז התרחשות דליפת הרעל ועד לתחילת הטיפול בדליפה: "איתור מקור הפליטה רק כעבור מספר שעות למרות הודעות והתראות שהתקבלו במפעל על חשד לפליטת חומר מסוכן משטחיו, מצביע על כשל חמור בעיסוק המפעל עם רעלים ובפיקוח עליהם".

לטענתם, מנהל התפעול במפעל זיהה אחסון לא תקין של שתי חביות שהכילו את החומר המסוכן וכי מאוחר יותר התברר שמקור הדליפה היה באחת מהן - "זאת מבלי שדאג להעברתן לאחסון תקין ותוך שבחר להתעלם ויצא הביתה כשהוא מותיר אחריו את המצב כפי שהוא".

עו"ד נפתלי גולן (צילום: אלון שני)
עו"ד נפתלי גולן | צילום: אלון שני

עקב כך קבע המשרד להגנת הסביבה ביולי האחרון, כי המשך אחזקה ועיסוק ברעלים במפעל מהווה סכנה ממשית ומתמשכת לסביבה ולבריאות ולשלום הציבור. היתר אחזקת הרעלים במפעל בוטל בעקבות המקרה - ובעליו אולצו לפנות את כלל החומרים הרעילים ממנו. בנוסף, במועצה האזורית חוף הכרמל ביטלו את רישיון העסק שניתן למפעל "שרפי כרמל", עד להסדרת הנושאים הבטיחותיים בהתאם לתקני הרשויות.

עם זאת, בסוף השבוע שעבר הורה בית משפט השלום בחיפה על ביטול צו הפינוי שהוצא עקב הבנות בין מפעל הכימיקלים למשרד להגנת הסביבה. על פי החלטת בית המשפט, המפעל יוכל להמשיך לפעול במתחם "כרמל כימיקלים" בעתלית. ההבנות כוללות גם את חידוש היתר הרעלים של המפעל, תחת מספר תנאים.

בין היתר מתחייב המפעל שלא להחזיק חומרים מסוכנים שאינם דרושים לו לייצור וכן לשדרג את מערך הניטור ונהלי החירום שלו לשביעות רצון המשרד להגנת הסביבה. במועצה האזורית חוף הכרמל ביקשו להחמיר עוד יותר את התנאים למפעל ולהוסיף תנאים נוספים, אך בית המשפט קיבל את ההסכם כלשונו.

ממפעל "שרפי כרמל" טרם נמסרה תגובה.