אילוסטרציה (צילום: 123RF, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: 123RF, חדשות

במשך 38 שנים האמינה ל', תושבת אזור המרכז, לכל האבחנות של רופאיה לפיהן היא סובלת משיתוק מוחין -מחלה שהכתיבה את מהלכי חייה. כיום היא טוענת שהרופאים שטיפלו בה במשך שלושה עשורים התרשלו: בתביעה שהגישה לבית המשפט המחוזי-מרכז נכתב כי רק עכשיו, באיחור של 38 שנה, גילו כי היא איננה סובלת משיתוק מוחין אלא ממחלה ניוונית שנגרמת מפגם גנטי - וממנה סובלת גם בתה. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מהתביעה עולה כי הרופאים בקופות החולים כללית ומכבי עשו בכל פעם "העתק-הדבק" לאבחנתו של הנוירולוג הראשון בקופת חולים כללית שקבע בטעות בשנת 1979, בהיות האם בת 4, כי היא סובלת משיתוק מוחין. גם בגיל 38, לאחר שנישאה וביקשה להרות, טוענת ל' כי הצוות המטפל לא הפנה אותה לייעוץ גנטי: גם כשקיבלה לבסוף ייעוץ, לא הושלם הבירור הגנטי ולפיכך לטענתה הוחמצה האפשרות לחפש ולאבחן את אותו גן פגוע אצל העובר במהלך בדיקת מי השפיר שביצעה ל' במהלך ההיריון.

בתביעה שהגישו עורכי הדין ענת גוטמן וסיוון לאונר ממשרד גוטמן-אמיר נטען כי לו היה הצוות הרפואי מאבחן נכונה ובזמן את מחלתה הגנטית של האם, ניתן היה לאתר את אותה מוטציה אצל בתה עוד בהיותה עובר בשבוע ה-17 - ו"כך הייתה נמנעת לידתה בעוולה".

בתה של ל', שנולדה ב-2015, סובלת ממוגבלות שכלית, מהפרעה בדיבור, משיתוק של החלק התחתון של הגוף שנגרם בעקבות נזק למערכת העצבים, מחוסר קואורדינציה בידיה ומאי שליטה על מתן השתן. החשד שלפיו ל' ובתה חולות במחלה גנטית התעורר לראשונה בחודש יולי 2017, והשתיים הופנו להערכה גנטית. עם קבלת תוצאות הבדיקה התגלה גודל הטרגדיה: ל' ובתה חולות שתיהן באותה מחלה גנטית קשה.

עורכות הדין טוענות בתביעה כי הרופאים שטיפלו בה סביב הריונה התרשלו - בין היתר בכך שהם הסתמכו והעתיקו, באופן עיוור, במהלך השנים את אותה אבחנה שגויה של שיתוק מוחין, מבלי לבדוק את אמיתותה. עוד נתבעים הרופאים על כך שלא הפנו את האם לבירור גנטי מעמיק במהלך שנים רבות, למרות "סממני מחלה פרוגרסיביים שאינם תואמים ואינם מאפיינים שיתוק מוחין" לפי התביעה.

עו"ד ענת גוטמן (צילום: ענבל מרמרי, חדשות)
עו"ד ענת גוטמן | צילום: ענבל מרמרי, חדשות

הבת של ל' לא יכולה לרכוש השכלה או לפרנס את עצמה והיא חיה כיום עם אימה, שאינה מסוגלת לטפל אפילו בעצמה. שתיהן חיות אצל הוריה המתבגרים של ל', הסועדים את שתיהן במשך 24 שעות, 7 ימים בשבוע. ההחמרה ההולכת וגוברת במחלתה של ל', שגורמת לכך שלא תוכל לטפל בבתה החולה, היא קשה מנשוא לפי התביעה.

ל' למעשה רואה את עצמה בסיפורה של בתה: היא יודעת, ממקור ראשון, מה העתיד הצפוי לבתה וליבה נשבר. מעבר לכך, קשה לה מאוד העובדה שלא רק היא עצמה מהווה נטל עבור הוריה המבוגרים, אלא גם בתה - וכך גם ההורים המתבגרים כואבים את הטרגדיה הגדולה שפקדה את משפחתם.

מקופת חולים כללית נמסר בתגובה: "כתב התביעה התקבל רק בימים אלו ותגובה על כך תינתן במסגרת ההליך המשפטי".

מקופת חולים מכבי נמסר בתגובה: "עיקר הטענות בכתב התביעה הן סביב הייעוץ הגנטי שקיבלה המטופלת בבית החולים. יחד עם זאת מכבי תלמד את כתב התביעה ותמסור התייחסות מפורטת בבית המשפט".

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il