מהפכה: קנאביס רפואי ייהפך לחוקי
מהפכה: קנאביס רפואי ייהפך לחוקי | צילום: רויטרס, חדשות

פרסום ראשון: רפורמת הקנאביס הרפואי אותה מוביל סגן שר הבריאות יעקב ליצמן מתקדמת שלב נוסף במטרה להקל על המטופלים שזקוקים לו. לפי הפרסום הערב (חמישי) במהדורה המרכזית, משרד הבריאות מקדם העברת קנאביס לצרכים רפואיים מרישיון - למרשם בלבד, והוצאתו מפקודת הסמים המסוכנים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

לפי הפרסום במהדורה המרכזית, פקודת הסמים המסוכנים תשונה וקנאביס רפואי, בהתוויות רפואיות מסוימות, יינתן באמצעות מרשם ולא ידרוש רישיון ואישור מראש של משרד הבריאות - בדומה לכל תרופה אחרת.
השינוי יתקיים לפי המתווה הבא: הרפורמה תחול על מוצרי קנאביס בפיקוח שנמכרים בבתי מרקחת בלבד, למטופלים מעל גיל 18 למעט מקרי אפילפסיה קשה אצל ילדים, מרשם שניתן על ידי רופא מומחה בתחום מומחיותו וכן יתאפשר לקבל בצורה הזאת עד 40 גרם בחודש.

הקנאביס הרפואי יינתן בהתאם להתניות הרפואיות הבאות: מחלות אונקולוגיות, מחלות מעיים דלקתיות, התוויות נוירולוגיות כגון אפילפסיה ופרקינסון, HIV ואפילפסיה קשה אצל קטינים. בנוסף, יוחרגו מוצרים שאינם כוללים THC , כגון מוצרים המכילים CBD בלבד, מפקודת הסמים המסוכנים. משרד הבריאות יפרסם בקרוב טיוטת תקנות להערות הציבור.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הבהיר כי לא מדובר בלגליזציה: "החלטתי לאמץ את עמדת גורמי המקצוע במשרד הבריאות ולאפשר מתן מרשם במקום רישיון למצבים רפואיים מסוימים שאבחנתם ברורה. אדם שלא יורשה רפואית להשתמש בזה, לא יוכל לקבל את התרופה בבית המרקחת. מדובר במהלך שיקל באופן מהותי על הליכי הבירוקרטיה לציבור החולים הקשים".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב הוסיף: "ישראל מובילה בשימוש בקנביס לצרכים רפואיים והמהלך הזה הוא שלב נוסף בהקלה על המטופלים ובהפיכת הקנביס הרפואי למוצר רפואי כמו כל מוצר אחר. אנחנו נמשיך לעקוב אחר היישום ולהקל עוד על המטופלים, תוך הקפדה על כך שמי שצריך לקבל, יקבל בדרך הקלה ביותר".

תגובת יו"ר הסתדרות הרוקחים דודו פפו: ״מדובר במהלך מהפכני, שיהפוך את חייהם של מטופלי הקאנאביס הרפואי לקלים ופשוטים יותר למרות בריאותם הלא קלה. מתן נגישות משופרת למירשמי קאנאביס היא המהפכה של הרפורמה לה חיכינו. צעד מתבקש ומבורך. עם כניסת רפורמת הקאנביס הצעד הבא של משרד הבריאות הוא לאפשר למטופלים לרכוש קנאביס רפואי ביותר בתי מרקחת בפריסה רחבה יותר ברחבי הארץ".

אורן שוסטר, מנכ"ל חברת IMC: "בעקבות הודעת משרד הבריאות על הוצאת הקנאביס הרפואי מפקודת הסמים המסוכנים, חברת IMC נערכת על פי הנהלים המחמירים של היק"ר לאספקת מוצריה בבתי המרקחת והמוצרים יגיעו לבתי המרקחת בעוד כחודשיים".