עשרות חסידות התחשמלו ומתו בצפון (צילום: ניר טל, חדשות)
חסידה ללא רוח חיים | צילום: ניר טל, חדשות

תושבי בקעת הירדן רגילים למראה החסידות בשדותיהם. הציפורים הגדולות בדרך כלל נצפות נחות להן על קווי החשמל באזור או מרחפות מעל אתר פינוי הפסולת שהוקם לידם. אך בחודשים האחרונים נגלו לתושבים מראות פחות נעימים - פגרים של חסידות מוטלות על הקרקע. התושבים מתלוננים על ריח רע ומחלות בעקבות המפגע, אך אף גורם לא לוקח אחריות לנעשה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ניר טל, חובב טבע מושבע, שעובד במטע תמרים בין מושב יפית למושב משואה באזור, נחרד לגלות רק ביומיים האחרונים 35 חסידות זרוקות על האדמה ללא חיים. זו לא הפעם הראשונה שצפה במראה דומה, אך הוא מעריך שמספר הציפורים המתות עלה בצורה משמעותית בחצי השנה האחרונה.

ניר ושכניו לא יכלו להישאר אדישים למראות הקשים של החסידות חסרות החיים בשטחם. הם שיערו שהבעיה נעוצה במתח הגבוה של קווי החשמל שעליהם מתיישבות החסידות. לטענתם, המצב לא יכול להימשך באופן זה, וחברת חשמל שהציבה את העמודים האלה חייבת למצוא פיתרון.

גורמות להתפרצות כלבת (צילום: ניר טל, חדשות)
גורמות להתפרצות כלבת | צילום: ניר טל, חדשות

בשיחה עם עוד תושבים בבקעה מתגלה סיפור עוד יותר מורכב. לפני מספר שנים הוקם באזור אתר פסולת, האתר פוגע בטבע ובאדם. מידי שנה האתר מושך אליו בעלי חיים רבים ובניהם בעלי כנף כמו החסידות שנעות בעונת הנדידה לאורך הבקע הסורי אפריקני. רבות מהחסידות מתפתות לעצור באתר הזבל ונוחתות על קו המתח של חברת החשמל ובשל כך חלקן מתחשמלות למוות.

עוד טוענים התושבים כי אתר הפסולת משמש כמפגע לכשלעצמו. הוא מושך אליו תנים נגועים במחלות, כלבים משוטטים שמגיעים ממדינת ירדן השכנה וחזירי בר שגם הם מחפשים מזון. השילוב של אתר פסולת וקו מתח גבוה וחשוף הוא מתכון קטלני עבור בעלי הכנף הגדולים הכוללים את החסידות והעופות הדורסים.

"ייתכן שאין מנוס מהטמנת קו המתח באדמה. עד כה חברת החשמל נמנעה מלעשות כן ככל הנראה בגלל שיקולים תקציביים", טוענים התושבים, "נדרשת פעולה מיידית של חברת החשמל להצלת החסידות שממשיכות לנוע לאורך בקעת הירדן פעמיים בשנה".

מטרד של ממש (צילום: ניר טל, חדשות)
מטרד של ממש | צילום: ניר טל, חדשות

בתגובה לפניה בנושא מסרה חברת החשמל כי "מדובר באירוע מצער שאירע לפני מספר חודשים וטופל בשיתוף עם רשות הטבע והגנים. במסגרת פרויקט 'פורשים כנף', המשותף לחברת החשמל, רשות הטבע והגנים והחברה להגנת הטבע, חברת החשמל משקיעה משאבים רבים על מנת למנוע מקרים מעין אלו, באמצעות מיגון עמודים, הטמנת קטעי קו במקומות רגישים".

"מצומת אלמוג ועד לבית שאן פרוסים עשרות קילומטרים של קווי מתח גבוה שמזינים את כל יישובי הבקעה. מדובר באירוע מאוד חריג ובעקבות פעילות המנע והרגישות של חברת החשמל, חלה ירידה דרמטית באירועי החשמול. יחד עם זאת, לצערנו הרב, לא ניתן למנוע לחלוטין מקרים מעין אילו", דברי התגובה.

לבסוף נמסר מהחברה כי היא "פועלת ותמשיך לפעול בשיתוף עם הארגונים הירוקים על מנת למנוע מקרים מעין אילו ולמגן כל נקודה על רשת החשמל שתוגדר כמרכזית עבור בעלי הכנף".

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il