צוותי כיבוי והצלה בשיתוף פעולה עם כוחות משטרה, המשרד להגנת הסביבה ועוד - מטפלים מאז שעות הלילה (שבת) באירוע דליפת גז תעשייתי בחיפה סמוך לצומת חלוצי התעשייה יגאל ידין. בשל הסכנות שבגז הרעיל - הצומת נסגרה לתנועה ובשלב זה אין הוראות מיוחדות לציבור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

מבדיקה שנעשתה עד כה, עולה כי הגז, שמוזרם בין חברות דור כימיקלים לבז"ן מתחת לקרקע, דלף והוא כבד מן האוויר לכן הוא מוזרם על ידי באמצעות צנרת תת קרקעית. עיקר הסכנה בדליפה שכזו היא היותו של הגז דליק ועל כן כל הבדיקות מבוצעות על ידי כוחות כיבוי והצלה שמוכשרים לעסוק בחומרים כאלה.

ראש עיריית חיפה, עינת קליש-רותם אמרה בתגובה לאירוע: "למפעלים הללו אין מקום לידנו, כל זמן שהזיהום נמשך והתקלות חוזרות השכם וערב". היא הוסיפה: "אנחנו לא נסכים לחיות ליד שכנים מזיקים. אם וכאשר יהפכו לשכנים טובים, נוכל לקבל את נוכחותם לידינו".

גם ח"כ מיקי חיימוביץ' ממפלגת כחול-לבן התייחסה לתקרית החריגה: "עדי מתי?! מחדל לאומי במפרץ חיפה, נדרשת בדיקה מיידית של תשתיות התעשיה הפטרוכימית, ניטור אמיתי של המזהמים וענישה דרמטית. תושבי עוטף מפרץ חיפה הם פשוט בני ערובה", כתבה בעמוד הפייסבוק שלה.

עוד הוסיפה כי "מדובר במאות אלפי אזרחים ישראלים שנאלצים לחיות בתוך סביבה מורעלת ולחוות קשיי נשימה וצריבות במקרה הטוב, ותחלואה, מוות וסכנה מיידית לאסון בסדר גודל בלתי נתפס במקרה הגרוע. מחר בבוקר אפנה למשרד להגנת הסביבה ולגורמים הרלוונטים הנוספים כדי להבין מה הבדיקות והביקורות שנעשו לתשתיות, ואדרוש הכנת תכנית מקיפה שתשמור על תושבי הסביבה מהמחדל החמור הזה".

חשד לדליפת גז בצומת חלוצי התעשייה-יגאל ידין בחיפה (צילום: המשרד להגנת הסביבה, חדשות)
הצוותים פועלים לאיתור הדליפה | צילום: המשרד להגנת הסביבה, חדשות

מהעובדות הידועות עד כה, מדובר בגז מסוג C-4, גז תעשייתי הכבד מהאוויר וזו הסיבה שנטייתו היא להצטבר במקומות נמוכים. מקור הדליפה ככל הנראה הוא בצנרת התת קרקעית והצוותים ביצעו ניטור של הערכים באזור, על פי מדידתם עולה כי נמדדו כמויות גבוהות בשוחות החשמל והתקשורת באזור.

צומת חלוצים בעיר נסגרה לתנועה (צילום: המשרד להגנת הסביבה, חדשות)
צומת חלוצים בעיר נסגרה לתנועה | צילום: המשרד להגנת הסביבה, חדשות

המשרד להגנת הסביבה הנחה להפסיק באופן מידי את הזרמת הגז בין המפעלים. וכעת, בצינורות מוזרמים מים במטרה לאתר את מקור הדליפה. הכוחות מבצעים ניטורים מהם עולה כי רק בשוחות התקשורת והבקרה שבסמוך לרמזורים בצומת - נמדדו ריכוזים גבוהים של הגז.

הכוחות ימשיכו לפעול עד תום הבדיקות והמשרד להגנת הסביבה יתחקר את האירוע. "ננקוט בכל האמצעים הנדרשים ובגל גלי האכיפה העומדים לרשותנו", נמסר מהמשרד להגנת הסביבה.