באוקטובר 2017 החלה התפרצות מחלת הכלבת בצפון הארץ. בעקבות ההתפרצות אישר מנהל רשות הטבע והגנים את נוהל ירי בכלבים משוטטים. בעקבות הנוהל החדש, נורו בשנת 2018 לא פחות מ-1,123 כלבים משוטטים בכל הארץ – זאת לעומת 335 כלבים בלבד שנורו בשנה הקודמת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

למרות שהנוהל אושר בעקבות התפרצות מחלת הכלבת, טוענים כעת בעמותת "תנו לחיות לחיות" שהוא גורם לירי מיותר בכלבים, שכן באזור הנגב - שלא נגוע בכלבת - נורו כ-350 כלבים. מחלת הכלבת תוקפת את מערכת העצבים של החיה וגורמת לשינוי בהתנהגות של בעלי החיים שהופכים להיות יותר תוקפניים. כלב שנשך או קיים חשד כי הוא נושא את הנגיף - ונתפס ללא ירי - מועבר להסגר עד שיומת.

"כלבים משוטטים שהתפרעו בשטחים הפתוחים מהווים סכנה לאדם בשל חשש לתקיפות והעברת מחלת הכלבת חשוכת המרפא", מגיבים ברשות הטבע והגנים לטענותיהם של העמותה, "כלבים משוטטים טורפים חיות בר מוגנות כגון צבאים, חמורים ויעלים, עד כדי סכנה ממשית לאוכלוסיות רבות". 

רשות הטבע והגנים: "חובה לדלל לצרכי מניעה"

ברשות טוענים כי בשנים האחרונות חל גידול עצום במספרם של הכלבים המשוטטים, שהגיע עד לעשרות אלפים בשטחים הפתוחים, וזאת בגלל הגבלות על דילול כלבים ללא פתרון חליפי. תופעה זו, הם מסבירים, לצד התפרצות מחלת הכלבת, התירו לפקחי הרשות לדלל את מספר הכלבים המשוטטים - ולא רק בשמורות והגנים המוכרזים. "הנגב הצפוני אמנם רחוק מאזורי התפרצות הכלבת, אך היקפי אוכלוסיית הכלבים המשוטטים וקרבתם למגורי אדם מחדדים את הצורך בדילול משמעותי למען בטיחות התושבים ובריאות הטבע", הם טוענים.

ברשות טוענים כי יש לצמצם את אוכלוסייתם של הכלבים המשוטטים באופן קבוע, כמניעה, ולא רק לאחר שמחלת הכלבת התפרצה ומסכנת חיי אדם. "אם לא נעשה זאת, כשמגפת כלבת תתפרץ היא עלולה להוביל להחלטה במשרד החקלאות על הרעלה המונית תוך גרימת מוות בייסורים קשים לכלבים, ופגיעה קשה מאוד בטבע כפתרון לבעיה", הם מנמקים. "כך מראות הרעלת הנשרים האחרונה ברמת הגולן עלולים לחזור, ואף באופן הרסני ומצמרר יותר". 

תנו לחיות לחיות: "הפתרון - חיסונים ועיקורים"

בתגובה לטענותיהם של רשות הטבע והגנים מזכירים בעמותת תנו לחיות לחיות שירי לפי הנוהל למטרות שאינן מניעת כלבת - הוא בניגוד לחוק. "זה שובר את הלב", אומרת יעל ארקין, מנכ"לית העמותה. "זה ירי ללא הבחנה בכלבים ועוד בידי גוף שאמור להיות קו הגנה לטבע ולבעלי החיים".

בעמותה מציעים פתרון אחר לכלבים המשוטטים שהוא אינו ירי והרג: "הפתרון המוכח לכלבת הוא חיסונים ועיקורים לכלבים באופן שיטתי. אנו קוראים שוב למשרד החקלאות ולמשרד להגנת הסביבה לאמץ נתיב פעולה שלוקח את העובדות האלה בחשבון. לא רק שהפתרון שאנחנו מציעים הומני יותר – זהו הפתרון היחיד שעובד".

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il