מצוקת המטופלים בקנאביס רפואי הגיעה לכנסת - עשרות הורים לילדים נכים שבריאותם תלויה בטיפול בצמח הגיעו הבוקר (שני) למחות על המחסור בזנים בבתי המרקחת ולעליית מחירי התרופות של ילדיהם לאחר הרפורמה שהנהיג משרד הבריאות בראשות סגן השר יעקב ליצמן: "אנו קוראים לליצמן בעצמו לרדת לפה, לזמן אותנו לפגישה - ולעצור את הרפורמה".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אנחנו דורשים לעצור את הרפורמה הקנאביס הרפואי או לעשות אותה בהדרגה נכונה בשיתוף איתנו, ההורים", אמרה דפנה אזרזר, מנכ"לית עמותת אהב"ה (ארגון הנכים בישראל המיוחד למען נכים). "אנחנו מבקשים לחזור למתכונת שקונים ישירות מהמגדלים".

"לא יכולים לטפל בילדים שלנו יותר"

להפגנה היצרית הבוקר הגיעו הורים לילדים שסובלים ממחלות קשות - אפילפסיה, מחלות אונקולוגיות, אוטיזם, רובם בתפקוד מאוד נמוך. הודות לטיפול בקנאביס הרפואי, מספרים ההורים שנרשמה השתפרות של ממש במצב הבריאותי של ילדיהם: "הקנאביס הרפואי הציל את חיינו והרפורמה גזלה מאיתנו אותו. אנחנו לא יכולים לטפל בילדים שלנו יותר, אין את המגדלים שלנו בבתי המרקחת".

הפגנת עמותת אהב"ה, ארכיון (צילום: חדשות)
הפגנת עמותת אהב"ה, ארכיון | צילום: חדשות

ח"כ יוראי להב-הרצנו (כחול לבן) הגיש פנייה למשרד הבריאות במטרה למצוא "פתרון מיידי עבור חולים הצורכים קנאביס רפואי". בפנייה הוא כתב לסגן השר ליצמן: "הגיעו למשרדי פניות רבות הנוגעות לאי אספקת תרופות של קנאביס רפואי עבור חולים הצורכים את התרופות, בתוכם ילדים ובני נוער עם צרכים מיוחדים. הדבר מתרחש עקב כניסת הרפורמה החדשה של משרד הבריאות הנוגעת להעברת משיכת התרופות מבתי המרקחת במקום ישירות מספקי הקנאביס הרפואי... לא ייתכן שחולים הצורכים תרופות לא יקבלו גישה להם מפאת החלת רפורמה, חשובה ככל שתהא. הליכים פרוצדוראליים ובירוקרטיה אסור שיהוו מחסום בפני חולים לקבלת טיפול רפואי מאושר ומלא. הריני לבקש ממך למצוא פתרון לאלתר שיאפשר לכל חולה, בדגש על ילדים עם צרכים מיוחדים, גישה מלאה, מיידית והולמת לתרופות להם הם נזקקים".

ממשרד הבריאות נמסר קודם לכן כי הרשיונות שהשנה תוקפם פג יוארכו עד לחודש אוגוסט, אבל המוחים טוענים כי אין בכך מענה מספיק. "מה קורה אחרי חודש אוגוסט?", תהתה דפנה. "עדיין לא כל הספקיות ימכרו בבתי המרקחת. ואז מה נעשה? רק השם יוכל לעזור לנו".  הורה נוסף שהשתתף בהפגנה אמר: "איפה הרחמנות של המדינה הזאת? אנחנו לא פושעים - אנחנו קורבנות של השיטה. אני רוצה לשמוע את הזעקה הפרטית של כל אחד".

עד היום היו משלמים כלל מטופלי הקנאביס הרפואי בישראל סכום קבוע לספקיות, כ-370 שקלים, ללא תלות בכמות. כיום, על פי הרפורמה, המחיר בבתי המרקחת ייקבע לפי הכמות - בהעלות של יותר מ-100 שקלים ל-10 גרם. כלומר, הורים לילד שצורך מדי חודש 70 גרם קנאביס רפואי, ייאלצו עכשיו לשלם כפי שניים מבעבר.

הפגנת עמותת אהב"ה (צילום: חדשות)
צילום: חדשות

רופא בכיר: "משחקים פה בחיי אדם"

קושי נוסף שגורמת הרפורמה, לפי ההורים המוחים, הוא העלייה המשמעותית במחירי הקנאביס הרפואי עבור הורים לילדים. הרופא ששוחם עם החדשות Online הצטרף לטענת הורי עמותת אהב"ה, וסיפר כי משום שהקנאביס הרפואי ניתן לילדים רק במקרים קשים, הוא ניתן במינונים יחסית גבוהים שיכולים להגיע ל-50 ואף ל-100 גרם.

"אני רואה הידרדרות במצב המטופלים", העיד הרופא הבכיר בשיחה עם החדשות Online. "הייתה מטופלת שהצטרפה לרפורמה במהלך הפיילוט, ואיכות ומגוון החומר שהיא מציעה גרם לה לפגיעה במצבה ולבקשה לחזור לספקית. לא רק הזנים חסרים והמחירים גבוהים, אלא שלרוקחים בבתי המרקחת אין את הידע והניסיון המקצועי שהיה לספקיות בהתאמת לחולים". הוא הוסיף: "כרופא יש לי אחריות, והאחריות שלי היא להגיד שמשחקים פה בחיי אדם".