רגל של תינוקת באינקובטור (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

שלושה אסונות בתוך יממה: תינוק בן שנה נחנק היום (רביעי) למוות מאוכל בלוד ופעוט כבן שלוש מת כתוצאה מסיבוך של ניתוח שקדים שעבר לפני כשבוע. בלילה נקבע מותו של תינוק בן שנה שסבל מזיהום חיידקי חמור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

במקרה הטרגי שאירע בלוד, תינוק כבן שנה נחנק למוות בזמן שאכל בבית של המטפלת שלו. צוותי מד"א שהוזעקו למקום ביצעו בו פעולות החייאה ופינו אותו לבית החולים, אך מותו נקבע תוך זמן קצר. כוח משטרה שהגיע למקום פתח בבדיקה. מנתוני ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים עולה כי זהו המקרה החמישי מתחילת שנת 2019 שבו ילד נחנק למוות, ומאז שנת 2008 מתו 108 ילדים בישראל עקב חנק. רוב מקרי התמותה (כ- 81%) היו של פעוטות בגילי 0-4, וכ- 42% ממקרי התמותה מחנק התרחשו בשל חנק ממזון.

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים, מסרה בתגובה לאירוע: "אנו שולחים חיבוקים ותנחומים למשפחה. חשוב להבין שחנק היא הסיבה השלישית בשכיחותה לתמותת ילדים מהיפגעות. הסיבה לכך היא שאצל פעוטות קנה הנשימה צר מאוד, ולכן מזון שנשאף עלול לחסום במהירות את דרכי האוויר. ניתן למנוע מקרים אלו על ידי הקפדה על האכלה בטוחה, כשהפעוט בישיבה ולא עוסק בכל פעילות נוספת במקביל, ונמצא כל זמן האכילה תחת השגחת מבוגר. יש לוודא שגודל המזון ומרקמו תואמים לשלב ההתפתחותי של התינוק, וכי כמות המזון מתאימה לגודל פיו של הפעוט".

משה גלבשטיין ואנדריי ירמייב, פרמדיקים של מד"א, סיפרו: "כשהגענו לבית ראינו פעוט כבן שנה מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה. סיפרו לנו שהוא נחנק במהלך האוכל ואיבד את הכרתו. הענקנו לו טיפול רפואי שכלל הנשמות, עיסויים ושימוש בתרופות והוא פונה במצב קריטי תוך כדי המשך ביצוע פעולות החייאה לבית חולים". לאחר מכן כאמור נקבע מותו.

פעוט כבן 3 משכונת ג'בל מוכבר בירושלים, שעבר לפני שבוע ניתוח שקדים, פונה הבוקר לבית החולים שערי צדק בעיר ללא סימני חיים ותוך פעולות החייאה. מבית החולים שערי צדק נמסר כי הפעוט עבר לפני שבוע את הניתוח בבית חולים אחר. "בבית החולים נמשכו פעולות ההחייאה אך לא היה מנוס מקביעת מותו, אנו משתתפים בצער המשפחה", נמסר.

הילד הובא בשעות הבוקר למיון "'טרם" - סניף הטיילת בירושלים כשהוא מחוסר הכרה. רופאי "טרם" הכניסו את הילד מיידית לחדר הלם והחלו בהחייאה ובפעולות מצילות חיים במקביל להזנקת נט"ן (ניידת טיפול נמרץ) של מד"א שפינה את הילד לבית החולים שערי צדק - שם נקבע מותו.

"הוסבר להורים מה לעשות במצב של דימום" (צילום: רויטרס, חדשות)
3 אסונות בתוך יממה | צילום: רויטרס, חדשות

במקרה טרגי נוסף, תינוק בן שנה אושפז אתמול בבית החולים איכילוב עם זיהום חיידקי בדמו. למרות מאמצי הרופאים, מותו נקבע - כך הודיע בית החולים. בעקבות המקרה הטרגי והנדיר, יוענק טיפול מונע למי שבא במגע עם התינוק. מהמרכז הרפואי איכילוב בתל אביב נמסר כי התינוק "אושפז אתמול ביחידה לטיפול נמרץ ילדים עם תמונה קלינית סוערת נדירה ביותר של זיהום חיידקי בדם". עוד הדגישו בבית החולים כי "לצערנו, חרף מאמצי הרופאים, הפעוט נפטר במהלך הלילה. בית החולים משתתף בצער המשפחה".

ד"ר גליה גריסרו, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים לילדים "דנה" שבאיכילוב שטיפלה בילד, מסרה: "אתמול בשעות הצהריים, הגיע למיון בדנה ילד כבן שנה וחצי עם מחלת חום של כמה ימים ובהמשך הופעה של ישנוניות ופריחה. הילד קיבל טיפול אנטיביוטי אך מצבו הדרדר".

"לכן הוא הועבר לטיפול נמרץ ושם לצערנו, למרות מאמצי ההחייאה המקסימליים, הטיפול לא צלח ולפנות בוקר הוא נפטר", סיפרה ד"ר גריסרו. "עדיין אין לנו זיהוי של החיידק המחולל אך די ברור שמדובר בזיהום אלים וכדי לא לסכן את המשפחה וילדי הגן הם קיבלו טיפול תרופתי".

לשכת הבריאות הבריאות המחוזית יצרה קשר למתן טיפול מונע עם מי שבא עם התינוק במגע. לפרטים נוספים ובירור רפואי יש לפנות ליחידה לאפידמיולוגיה בלשכת בריאות תל אביב בטלפונים: 03-5634755, 03-5634757, 03-5634896.