הכוחות מזרימים מים לצינורות (צילום: דוברות המשטרה, חדשות)
מפת השינויים בהסדרי התנועה | צילום: דוברות המשטרה, חדשות

דליפת הגז במפרץ חיפה: המשטרה וגורמי המקצוע המוסמכים סיימו הבוקר (ראשון) את הערכת המצב והחליטו להמשיך בחסימת צומת "הום סנטר" שבחיפה - לכל הכיוונים. שוטרי תנועה נפרסו לאורך הצירים הסמוכים ומכווינים את תנועת כלי הרכב לנתיבים החלופיים בשל הסכנות שבגז הרעיל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

בעקבות דליפת הגז התעשייתי, שהתרחשה במהלך סוף השבוע ליד צומת חלוצי התעשייה יגאל ידין שבחיפה, החסימות באזור נמשכות גם הבוקר: רחוב חלוצי התעשייה נחסם לכיוון מזרח ומערב - אך ניתן לנוע ברחוב האצטדיון דרך רחוב גרינשפן או דרך רחוב יוליוס סימון.

רחוב האצטדיון נחסם לכיוון צפון ושוטרים מכווינים את התנועה דרך מתחם "קשת טעמים". כמו כן, ציבור הנהגים המעוניין לחצות את הצומת לכיוון צפון מתבקש לנסוע דרך רחוב נחום ארגמן. המשטרה מסרה כי הנהגים בעיר מתבקשים לתכנן את מסלול נסיעתם בהתאם לחסימות ולהמלצות שנמסרו על מנת "להבטיח את שלום הציבור". הערכת מצב נוספת תתקיים בשעה 12:00 בצהריים. 

צומת חלוצים בעיר נסגרה לתנועה (צילום: המשרד להגנת הסביבה, חדשות)
צומת חלוצים בעיר נסגרה לתנועה | צילום: המשרד להגנת הסביבה, חדשות

מבדיקה שנעשתה עלה כי הגז, שמוזרם בין חברות דור כימיקלים לבז"ן מתחת לקרקע, דלף והוא כבד מן האוויר - לכן הוא מוזרם באמצעות צנרת תת קרקעית. עיקר הסכנה בדליפה שכזו היא היותו של הגז דליק ועל כן כל הבדיקות מבוצעות על ידי כוחות כיבוי והצלה שמוכשרים לעסוק בחומרים כאלה.

מהעובדות הידועות עד כה, מדובר בגז מסוג C-4, גז תעשייתי הכבד מהאוויר וזו הסיבה שנטייתו היא להצטבר במקומות נמוכים. מקור הדליפה ככל הנראה הוא בצנרת התת קרקעית והצוותים ביצעו ניטור של הערכים באזור, על פי מדידתם עולה כי נמדדו כמויות גבוהות בשוחות החשמל והתקשורת באזור.

הכוחות מזרימים מים לצינורות (צילום: המשרד להגנת הסביבה, חדשות)
הכוחות מזרימים מים לצינורות | צילום: המשרד להגנת הסביבה, חדשות

המשרד להגנת הסביבה הנחה להפסיק באופן מידי את הזרמת הגז בין המפעלים. וכעת, בצינורות מוזרמים מים במטרה לאתר את מקור הדליפה. הכוחות מבצעים ניטורים מהם עולה כי רק בשוחות התקשורת והבקרה שבסמוך לרמזורים בצומת - נמדדו ריכוזים גבוהים של הגז.

ראש עיריית חיפה, עינת קליש-רותם אמרה בתגובה לאירוע: "למפעלים הללו אין מקום לידנו, כל זמן שהזיהום נמשך והתקלות חוזרות השכם וערב". היא הוסיפה: "אנחנו לא נסכים לחיות ליד שכנים מזיקים. אם וכאשר יהפכו לשכנים טובים, נוכל לקבל את נוכחותם לידינו".