לשהות במקום מוצל ולהרבות בשתייה (צילום: רויטרס, חדשות)
גל חום קיצוני מתחיל היום | צילום: רויטרס, חדשות

עומס חום קיצוני בדרך: אחרי לילה יחסית קריר, היום (שלישי) יגיע גל חום כבד לאזורנו, וישאר איתנו עד סוף השבוע. חגיגות ל"ג בעומר יהיו בסימן שרב קיצוני, וקיימת סכנה גבוהה לשרפות בכל הארץ. שיא השרב יהיה ביום שישי, אז הטמפרטורות יהיו סביב ה-40 מעלות - ורק ביום שבת נרגיש הקלה מסוימת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

הטמפרטורות החזויות להיום ברחבי הארץ: בקצרין 35 מעלות, בצפת 30, בטבריה 37, בנהריה 28, בחיפה 29, בירושלים 33, בבית שמש 33, בתל אביב 28, בטייבה 29, ברחובות 32, בים המלח 33, בבאר שבע 37 ובאילת 41 מעלות.

מחר תחול התחממות ניכרת ומזג האוויר צפוי להיות יבש במיוחד - בעיקר בשעות הערב ביום רביעי. שיא השרב יהיה בימים חמישי ושישי ובחלק מהאזורים בארץ הטמפרטורות יטפסו ליותר מ-40 מעלות. אלו תנאים מסוכנים להתפשטות שריפות והחשש המרכזי הוא כי בעת חגיגות ל"ג בעומר, בלילה שבין חמישי לשישי - אז תגיע רוח מזרחית חזקה וכל מדורה שלא תהיה מבוקרת עלולה להתלקח.

כדי למנוע שרפות, מומלץ לצמצם את מספר המדורות ולדאוג שהן תהיינה קטנות. כמו כן, חשוב מאוד לוודא שיש אמצעי כיבוי בהישג יד. על רקע השרב הצפוי ,וכדי למנוע זיהום סביבתי מיותר, רשויות מקומיות רבות בארץ החליטו להציע לתושבים אלטרנטיבות למדורות הגדולות והמסורתיות.

ברמת גן חולקו ערכות פיקניק לבתי הספר, ברעננה העירייה הציעה תמריצים כספיים: בית ספר שיקיים מדורה אחת לכל תלמידיו יקבל 300 שקלים. בתי ספר שלא ידליקו מדורות בכלל יקבלו 500 שקלים וגני ילדים יקבלו 400 שקלים. בראשון לציון מתכננים לאחד את המדורות של כלל התושבים ל-12 מוקדים בלבד ואת הקרשים תספק העירייה.

במהלך יום שישי, לקראת שעות אחר הצהריים, השרב יתחיל להישבר אך מזג האוויר יהיה עדיין חם מאוד. בשבת תחול ירידה נוספת בטמפרטורות ויהיה קצת יותר נוח אבל חם יחסית לעונה.

נציב כבאות והצלה, רב-טפסר דדי שמחי, חתם אתמול על צו שמטיל מגבלות על מדורות ל"ג בעומר. בתום הערכת מצב, שבמהלכה הוצגו לו נתוני מזג האוויר והיערכות הכוחות, הנציב חתם על הגבלת ממדי המדורות לגובה של מטר וחצי ולקוטר של עד שלושה מטרים. בנוסף, נקבע כי יש להגדיל את המרחקים בין המדורות לבין גורמי סיכון כמו יערות, בנייני מגורים, קווי חשמל ומתקני גז ודלק. מהאגף המשפטי של כבאות והצלה לישראל נמסר כי העונש הצפוי לעובר על הצו הינו מאסר של שישה חודשים או קנס בגובה של עד 70 אלף שקלים.