לאן נעלמו הנשרים בצפון? יגאל מילר הוא אחראי רביית נשרים ברשות הטבע והגנים. כל גוזל של נשר זוכה כאן לטיפול מלא שלו: מילר שומר עליהם משלב הביצה באינקובטור, וגם אחר כך ב-7 עיניים עם עשרות מצלמות. אבל בשנתיים האחרונות לאחר שהנשרים בכרמל משוחררים לטבע משהו לא טוב קורה להם - והם מתחילים למות אחד אחרי השני.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

מילר מספר שחלק מהנשרים מצורפים להורים ואת חלק מגדלים ידנית. "זה כמו לעבוד עם ילדים, הם לא יודיעם שאני יודע איפה הקן". על המוות הפתאומי של הנשרים הוא מספר: "אני לא יודע כבר מה יותר כואב, זה שהם מתים או זה שאני לא יודע למה הם מתים".

בחודש שעבר מתו 8 נשרים ברמת הגולן, אחרי שאכלו פגר של פרה שהורעל במתכוון בחומרי הדברה. אך אירועי ההרעלה לא יחודיים לגולן: ברשות הטבע והגנים חושדים שבאזור הכרמל מתו בשנתיים האחרונות עוד 12 נשרים כתוצאה מהרעלות דומות.

אוהד הצופה, אקולוג מרשות הטבע והגנים, מספר כי היה מקרה של הרעלה בזרחן אורגני, בדיוק אותו סוג חומר כמו בהרעלה מלפני חודש בגולן. "החקירה פה מאוד קשה ועם זה אנחנו צריכים להתמודד כי אחרת אנחנו לא יודעים מול מה אנחנו צריכים להילחם", אמר.

בשנת 2015 חיו בכרמל 42 נשרים, המספר עלה ל-45 בשנת 2017 ומאז נחתך באופן דרמטי. בשנה שעברה היו רק 35 נשרים ולפי הספירה שנערכה בחורף האחרון נותרו 23 נשרים בלבד ולא ברור לאן נעלמו השאר. כדי לאתר טוב יותר את ההרעלות מאמנים עכשיו כלבי גישוש למציאת חומרי הדברה מסוכנים בשטחים הפתוחים.

הנשרים כבר נעלמו בעבר מנופי הכרמל ל-50 שנים והושבו לטבע במסגרת פרויקט "פורשים כנף" רק בשנות ה-2000. כעת חוששים שעד שיתגלה מה או מי הורג אותם - זה כבר יהיה מאוחר מדי.