בית החולים רמב"ם (צילום: פלאש 90 - משה שי, חדשות)
בית החולים רמב"ם, ארכיון | צילום: פלאש 90 - משה שי, חדשות

פרסום ראשון - חשש לקריסת אחד מבתי החולים הגדולים בישראל: הערב (ראשון) פורסם לראשונה כי בית החולים רמב"ם בחיפה נמצא בסכנה של קריסה כלכלית. מצבו הפיננסי של בית החולים כה חמור עד כדי כך שמנהלו, פרופ' רפי ביאר, שוקל להתפטר לאור הקשיים, כארבע שנים לאחר המשבר שנרשם בבית החולים הדסה בירושלים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אחת הסיבות למצב הקשה, על פי גורם בכיר ברמב"ם, היא שבמשרד הבריאות קיצצו 80 מיליון שקלים מתקציב הקניות של בית החולים. בשל כך קיים חשש גדול שהמרכז הרפואי לא יצליח לקנות את כל הציוד הרפואי והתרופות הדרושות.

כמו כן, במשרד הבריאות קיצצו עוד 40 מיליון שקלים מתקציב השכר של בית החולים - מה שעלול לגרום לפיטורים של 200 אנשי צוות, בהם אחיות ורופאים, לפי הגורם.

רפי ביאר, ארכיון
רפי ביאר, ארכיון | צילום:

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "כתוצאה מניהול שגוי - בית החולים מבקש לפרוץ את מסגרות התקציב עימן הוא התמודד שנה שעברה בעשרות מיליוני שקלים, ללא הצדקה ומבלי שהוצגה תכנית עבודה התומכת בכך. פריצת המסגרת עבור בית החולים תבוא על חשבון בתי החולים האחרים ללא הצדקה. בית החולים צריך להתכנס למסגרות המקובלות כפי שעושים שאר בתי החולים בישראל".

מבית החולים רמב"ם נמסר בתגובה: "מנהל בית החולים פרופ' ביאר יושב שבעה על מות אמו. לא ניתן לקבל את תגובתו בשלב זה". גורם בכיר נוסף ברמב"ם הסביר לחדשות כי רמב"ם מקבל את התקציב הנמוך ביותר מבין כל בתי החולים הממשלתיים: לדבריו, אפליה תקציבית זו היא שהובילה למשבר