אסון בערבה: תלמידים נקלעו לשיטפון - לפחות 9 נפצעו אנוש: כוחות משטרה, מתנדבים של יחידת החילוץ ערבה ומסוקים צבאיים פועלים לאיתור קבוצה של תלמיד מכינה מתוך 25 תלמידים שנקלעו לשיטפונות סמוך לנחל צפית. בין הנעדרים שאותרו היו נער ונערה כבני 18 במצב קל עד בינוני כשהם סובלים מהיפותרמיה וחבלות קלות. בית החולים סורוקה, לשם מפונים הפצועים, היה ערוך לאירוע רב נפגעים ובהמשך הוריד את כוננות החירום. במקביל, כביש 90 נחסם מצומת הערבה עד הכניסה לעיר. משדר מיוחד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי הנתונים העדכניים, מדובר ב-9 נערים במצב אנוש, 13 שחולצו ללא פגע, 2 בני נוער שפונו לבית החולים סורוקה במצב קל-בינוני עם פגיעות קור והסריקות מתנהלות אחר נעדר אחד.

ד"ר ערן משיח, רופא של מגן דוד אדום הנמצא בשטח, מסר כי הצוותים הרפואיים הנמצאים בשטח מעניקים טיפול רפואי לבני הנוער במקום, אשר חלקם סובלים מפציעות קור והיפותרמיה, וחלקם מחבלות כתוצאה מפגיעת סלעים. לדבריו, התלמידים הגיעו למקום באופן מסודר ובהכנה מראש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו עודכן במאמצי החילוץ וההצלה ואמר כי הוא "מחזק את כוחות הביטחון וההצלה שפועלים כעת להצלת חיים ואיתור הנעדרים באסון הכבד שהתרחש היום בנחל צפית. כולנו מתפללים לבשורות טובות יותר". ממשרד החינוך נמסר גם כן ששם עוקבים אחר פעולות החילוץ, וכן שתתקיים הערכת מצב לגבי היערכות חינוכית בשל האירוע הקשה.

נדב אילון, קב"ט המועצה האזורית ערבה תיכונה, סיפר כי כמות המים בנחל ירדה משמעותית ככל שהתקדמו השעות, וציין כי החיפושים נערכים גם באופן רגלי, כשהם מתחילים מהנקודה האחרונה שבה עמדו הנערים וממשיכים לאורך הנחל. לדבריו, "נמשיך בחיפושים לפני שירד הלילה ולפני שהקור יגיע. נמשיך לחפש אותם עד שנמצא".

חובש מד"א איתן שלמה שפינה את שני הפצועים קל-בינוני לבית החולים סורוקה סיפר כי גם בדרך לבית החולים היה סחף על הכביש ושלוליות גדולות שהקשו על הדרך. "הנערים סיפרו שלא הצליחו להימלט מהשיטפון ונסחפו בזרם הגדול. הם היו רטובים, והענקנו להם טיפול רפואי במקום עד הפינוי".

במשטרת ישראל התקבל דיווח על קבוצת נערים שבמהלך טיול נקלעו לשיטפון בנחל צפית. למקום הוזנקו כוחות משטרה רבים, מתנדבי משטרת ישראל מיחידת החילוץ ערבה ומסוקים צבאיים.

אזור החיפוש
אזור החיפוש | צילום: אתר מפה

קבוצת בני הנוער טיילה באזור הנחל, כשבשלב מסוים, במהלך ניסיון חצייה, הם החלו להיסחף בשיטפון פתע. כוחות מד"א מעניקים טיפול רפואי ראשוני למספר נפגעים. עיקר המאמץ הוא לאתר את בני הנוער הנעדרים.

שלושה מהנערים שנפגעו מפונים לבית החולים סורוקה בבאר שבע, והפעילות בשטח נמשכת. במקום מסוקים של חיל האוויר, מתנדבים של יחידות החילוץ, והוקפצו גם כוחות של לוחמי האש שמתמחים בנושא, עם סירות גומי בסריקות מעל ומתחת למים.

ניסיון החילוץ בנחל צפית בזמן האסון
מסוקים בזירה | צילום: מאור קינסבורסקי / פלאש 90, חדשות

דוברת המשטרה מירב לפידות מתחה ביקורת על הגעת הנערים למקום בניגוד להנחיות, ואמרה כי "לצערנו המקרים הללו קורים כשלא נשמעים להנחיות". לדבריה, "האסון הכבד היה יכול להימנע היום. אנחנו מזהירים במקרה שיש סכנות, אבל יש מי שמחליט לקחת את נפשו בכפו וללכת לטייל בדיוק איפה שאנחנו אומרים לא ללכת. השאלה בנושא צריכה להיות מופנית לבית הספר שהחליט להוציא את הנערים הללו לטיול למרות כל ההנחיות. אנחנו הנחינו, חסמנו כבישים, אתה לא מצפה שיהיה אפשר לסגור את כל הנחלים ואת כל המקומות במדינה הזו, בשביל זה מוציאים הנחיות".

חילוץ הנערים, הערב
צוותים בזירה | צילום: מד"א

בשעות הצהריים ירדו באילת 8.5 מילימטרים של גשם בתוך פרק זמן קצר, כמות חריגה לעיר הדרומית. לפי תמונות המכ"ם ניתן לראות כי הסופה התחדשה בדרום הארץ עם סופות רעמים וענני סערה. בשעות הקרובות המערכת צפויה להצפין ולהגיע למרכז הארץ.

ברשות שדות התעופה מסרו על טיסת ישראייר 6H043 שהייתה בדרכה לאילת הופנתה לנמל התעופה בעובדה עקב הגשמים החזקים באילת. בעקבות הסחף שהתנקז על מסלול באילת הוחלט לסגור את השדה להמראות ונחיתות.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, תמיר סטיינמן, מתן יעקב, אילנית אדלר, ברהנו טגניה, גלעד שלמור ויעל אודם.