השמנת יתר מסוכנת יותר מסיגריות (צילום: רויטרס, חדשות)
מעל 4,000 מתים בשנה | צילום: רויטרס, חדשות

לראשונה בישראל - השמנה הוגדרה כמחלה: ההסתדרות הרפואית והחברה לחקר וטיפול בהשמנה קבעו היום (רביעי) כי השמנה היא מחלה. מהנתונים המדאיגים שפורסמו עולה כי לא פחות מ-4,000 בני אדם מתים מדי שנה בישראל כתוצאה מהשמנה - גורם התמותה החמישי בעולם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

עוד עולה מהנתונים, כי כרבע מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל חולה בהשמנה וכ- 12.5% מהילדים בכיתה ז' חולים אף הם בהשמנה. בסך הכול, 70% מבין הסובלים מהשמנת יתר חולים גם במחלה המטבולית - לחץ דם וסוכרת.

הסיבות להשמנה הן מגוונות, וכוללות בין היתר סיבות גנטיות וגורמים סביבתיים כמו לחץ. על פי ההערכות, 2.8 מיליון איש מתים בכל שנה מעודף משקל בעולם. בישראל ההערכה היא כי כ-4,000 בני אדם מתים כתוצאה מהשמנה בכל שנה. מתוכם, 1,410 מתים ממחלות לב הנובעות מהשמנה: 532 מסוכרת 2 הנובעת מהשמנה, 546 מאי ספיקת לב, 446 משבץ ו-347 מסרטן מעי גס, וכן ממחלות נלוות נוספות.

נתוני ההשמנה בישראל
נתוני ההשמנה בישראל | צילום:

בנוסף, ככל שהמעמד הסוציו-אקונומי נמוך יותר כך גדל שיעור ההשמנה: במרכז הארץ, שיעור האנשים החולים בהשמנה נמוך מאשר בפריפריה, דבר אשר דומה לשוני במעמד הסוציו-אקונומי. המצב גרוע בהרבה בקרב האוכלוסיה הערבית בישראל: כמחצית מהנשים ממוצא ערבי בגילאי 50-60 חולות בהשמנה, לעומת כשליש מהנשים היהודיות.

"השמנה הינה מחלה כרונית נשנית הנובעת מתפקוד לקוי של מנגנונים פיסיולוגיים-גנטיים ואינה נובעת מכשל התנהגותי", נמסר בהודעה מטעם ההסתדרות הרפואית והחברה לחקר וטיפול בהשמנה. "אדם עם מחלת השמנה זקוק לייעוץ וטיפול כוללני, כדי לשנות את מצבו. רק 10% מהאנשים שהפחיתו משקל על ידי שינוי אורח חיים בלבד הצליחו לשמר את הפחתת המשקל למשך שנה".

"לכן, יש צורך בהתייחסות לאומית לטיפול במחלה ובהגדלת הנגישות לטיפולים רב מערכתיים", הוסיפו. "תוך הקצאת המשאבים הנדרשים להקמת מרפאות השמנה, הגדלת היקף הצוותים הרפואיים בעלי מומחיות בתחום, והכללת כל הטיפולים הרפואיים המוכחים בסל הבריאות".