ההתנחלות איתמר. תסופח? (צילום: FLASH90, חדשות)
איתמר, ארכיון | צילום: FLASH90, חדשות

לאחר שפורסם אמש (שני) במהדורה המרכזית כי במשרד הבריאות שוקלים, באופן חריג, להטיל קנסות ועונשי מאסר על הורים בישוב איתמר המסרבים לחסן את ילדיהם נגד מחלת החצבת, ביישוב דוחים את ההאשמות. מטעם היישוב נמסר כי לא רק שהנתונים אודות כמות החולים שגויה, גם המידע אודות כמות המתחסנים אינו מדויק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"צר לנו שרופא הנפה מטעם משרד הבריאות בחר לשלוח לגורמים שונים מכתב המשמיץ את תושבי איתמר ללא כל בדיקה וביסוס", כתב פינחס מיכאלי, דובר היישוב. "רוב ככל תושבי היישוב איתמר מתחסנים דרך קבע".

"עד כה על פי הידוע לנו התגלה מקרה חצבת רק במשפחה אחת, בה תינוקת בת חצי שנה, שאינה בגיל החיסון (החיסון ניתן בגיל שנה)", נטען. "התינוקת נדבקה והדביקה את אמה, שלא הייתה מודעת לכך שבילדותה לא חוסנה".

"ייתכן שרופא הנפה מודאג בשל מקרים שהתגלו ביישובים הסמוכים לאיתמר ומשוייכים אליה מוניציפלית, אולם סיור קצר בשטח היה מעמיד אותו על טעותו לו היה בוחר לפעול כפי שמצופה ממנו ולהגיע לשטח עליו הוא אחראי ולא לתמודד עם התפרצויות אלו ואחרות באמצעות מקלדת", מאשימים ביישוב.

אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

"מכתבו של רופא הנפה מכפיש אוכלוסייה שלמה על לא עוול בכפה וזאת במיוחד שאנו נמצאים בעידן טכנולוגי בו ניתן לדעת בלחיצת כפתור מי לא קיבל חיסון ולפעול מולו ישירות ולא באמצעות מכתבים מכפישים שמופצים לכל עבר. אנו מזמינים את רופא הנפה לסיור באיתמר, וביישובים הסמוכים, ובהזדמנות זאת מודים לכל צוות הרפואה היישובי והאחות הקהילתית שמנגישה את שירותי הרפואה לציבור".

אמש פורסם כי במשרד הבריאות שוקלים להפעיל סנקציות פליליות נגד הורים שבוחרים שלא לחסן את ילדיהם, זאת לאחר שמתוך 1,200 תושבי היישוב איתמר שבשומרון, שישה מהתושבים נדבקו במחלה הזיהומית. מדובר ב-0.5% מתושבי היישוב שנדבקו במחלה. על פי משרד הבריאות המחלה התפרצה באיתמר בעקבות סירובם של הורים ביישוב לחסן את ילדיהם.

מחלת החצבת היא מחלה זיהומית קשה ומדבקת מאוד, שגורמת לחום גבוה, פריחה, וסיבוכים במערכת העצבים, בדרכי הנשימה, באוזניים, בריאות ובמוח. לפני ארבעה ימים נשלח מכתב ממשרד הבריאות לראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, שכותרתו: "מוקד התפרצות חצבת משמעותי ביישוב איתמר בשל התנגדות לחיסונים - חשש לבריאות הציבור".