קונדומים
לאחר 4 שנים: עלייה במס' נשאי HIV | צילום: רויטרס

לראשונה זה 4 שנים - חלה עלייה במספר נשאי נגיף ה-HIV בישראל. כך עולה מהנתונים שפרסמה היום (רביעי) המעבדה הארצית לאימות HIV של משרד הבריאות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

ממשרד הבריאות נמסר כי העלייה שנרשמה מתרכזת בעיקר בקבוצת הסיכון של הגברים המקיימים יחסי מין עם גברים: מ-127 מקרים חדשים שדווחו בשנת 2016, ל-146 שדווחו אשתקד. בסך הכל, בקרב האוכלוסייה הכללית, לפני שנתיים דווחו 361 מקרים חדשים ובשנה שעברה עלה מספר המקרים החדשים ל-405. זאת, כאמור, לאחר 4 שנים רצופות של ירידה במספר הנשאים חדשים.

במשרד הבריאות הדגישו כי החל מסתיו 2017 הונגש הטיפול המניעתי לפני חשיפה (PrEP), אך טיפול זה אינו מהווה תחליף לקיום יחסי מין מוגנים. "חשוב ביותר שבאירועי הגאווה 2018 יושם דגש על מין בטוח ואחריות אישית וקהילתית", נמסר.

מהוועד למלחמה באיידס נמסר: "העלייה במספר המתגלים החדשים מצערת ומעוררת דאגה. בשנה האחרונה הגיעו שתי בשורות ענק בתחום המניעה ושבירת הסטיגמה. ה-CDC (המרכז למניעה ובקרה של מחלות בארה"ב) הכריז: אנדיטקטיבל הוא אדם שחי עם HIV ומקבל טיפול באופן מיטבי, ולא יכול להיות מדבק בעת קיום יחסי מין ללא קונדום. בנוסף, טיפול המנע ל-HIV, ה-PrEP נכנס לביטוח המשלים של כלל קופות החולים בישראל ונמכר עתה במחיר ממוצע של כ-300 שקלים. הוועד למלחמה באיידס, בשיתוף החברה לבריאות הלהט"ב והחברה לרפואת האיידס, קוראים למשרד הבריאות להכניס את הטיפול לסל התרופות של שנה הבאה ובכך יונגש ה-PrEP לכלל האוכלוסייה במחיר שווה לכל נפש וכך נוכל לעצור את המשך ההדבקה".