פרסום ראשון: ארבעה מקרי מוות וארבעה מאושפזים במצב קשה תוך שלושה שבועות – אלו התוצאות המרות של מה שנראה כמו גל של אלכוהול מזויף שמציף את השווקים. "בכל מקרי המוות נתגלו כמויות גבוהות מאוד של מתנול – אלכוהול שמיועד לתעשייה, לא לשתייה. הדבר חמור במיוחד לאור העובדה שהחופש הגדול – תקופה בה בני נוער רבים מחפשים אלכוהול זול - ייפתח בעוד יומיים בלבד.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אלכס (שם בדוי), למשל, צריך להתרגל לחיים חדשים בגיל 56: "אני בכלל לא רואה, כל הזמן חושך. זה קשה מאוד". אלכס הפך לעיוור לצמיתות, ואף איבד את התחושה ברגליים. "קניתי בקבוק וודקה, קניתי חתיכת לחם, ישבתי, שתיתי קצת, לאט לאט - ופתאום אני רואה שאני קצת לא רואה טוב", הוא נזכר.

"אמרתי לבן הקטן שלי: 'תזמין אמבולנס, אני אמות עכשיו'", הוא מספר. "כשהכניסו אותי לאמבולנס שמעתי רק דבר אחד: 'קצת יותר מהר, אנחנו מאבדים אותו'".

אלכס לא היחיד שאיבד את מאור עיניו: באותו השבוע הובא לבית החולים סורוקה גבר נוסף שאיבד את ראייתו לתמיד בגלל האלכוהול המזויף, שהכיל מתנול. בבית החולים זיהו שמדובר במקרים חריגים, התקשרו למשטרה ולמשרד הבריאות – שם בדקו גם את הבקבוק של אלכס.

_OBJ

"גילינו בפנים מתנול בכמות גדולה פי 1,600 מהתקן", אומר ד"ר רוני ברקוביץ', מנהל אגף אכיפה ופיקוח במשרד. "זאת הפעם הראשונה שנבדקת כמות כזאת של מתנול במשרד הבריאות. חצי ליטר מהבקבוק הזה יכול להרוג". לדבריו, "אף פעם לא היו לנו בתקופה כל כך קצרה כל כך הרבה מקרי מוות כתוצאה מהמתנול – ולכן חייבים להזהיר את הציבור לקנות משקאות אלכוהוליים רק במקומות מורשים, ולא במחירים זולים במיוחד".

מתנול הוא חומר זול מאוד, מה שהופך אותו לאטרקטיבי במיוחד לזייפנים שמייצרים עמו משקאות מזויפים. רק בסוף השבוע האחרון, אחרי שני אשפוזים נוספים, פשטו שוב פקחי משרד הבריאות ושוטרי מרחב הנגב על מכולות נוספות באזור באר שבע. בעלי עסקים שמכרו את הבקבוקים המזויפים נחקרו, וצו סגירה זמני הוצא לכמה מכולות.

"אנחנו פונים לציבור הרחב ומבקשים להיזהר בקניית אלכוהול", מדגיש פקד בוריס לייבוביץ', ראש משרד חקירות בתחנת באר שבע. "אנחנו מבקשים לדווח מיד למשטרת ישראל על כל חשד לאלכוהול מזויף".