מסכת ייסורים וביורוקרטיה. אילוסטרציה (צילום: 123RF‏)
מאות תחנות לאבחון מוקדם. ארכיון | צילום: 123RF‏

האגודה למלחמה בסרטן הכריזה היום (רביעי) כי בשבוע הבא, בין 18 ל-24 ביוני, יתקיים שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם. במסגרתו ייפתחו ללא תשלום מאות תחנות לאבחון מוקדם של המחלה בקופות החולים ברחבי הארץ. מהנתונים שפרסמה האגודה עולה כי בכל חודש מתים 15 ישראלים מסרטן העור הממאיר - מלנומה וכ-140 חולים חדשים מאובחנים מדי חודש.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עוד עולה מהנתונים כי 91% מהחולים אובחנו בשלב מוקדם, בין היתר בזכות הפעילות שיזמה האגודה למלחמה בסרטן, וחל שיפור בשיעורי הריפוי המגיעים כיום ל-88% בגברים ול-91% בנשים. בעבר ישראל הייתה מדורגת במקום השלישי בעולם בתמותה מסרטן העור וכיום חל שיפור וישראל מדורגת במקום ה-8 בתמותה של גברים מהמחלה ובמקום ה-10 בתמותה של נשים.

טמפרטורות רגילות לעונה (צילום: Miriam Alster/ FLASH90, חדשות)
כך תהיו חכמים בשמש | צילום: Miriam Alster/ FLASH90, חדשות

קרינת השמש החזקה בישראל מהווה את אחד הגורמים העיקריים להתפתחות נגעי עור, כאשר נקודות חן או שומות מופיעות על עור הגוף ככתם חום שטוח או בולט כבר בגיל הילדות או ההתבגרות. הופעתה של שומה חדשה או שינויים בגודל, בגוון, בגובה, בגבולות ובצורה של השומות הקיימות עלולים להוות סימן להתפתות גידול סרטני, כאשר מלנומה היא המסוכנת והקטלנית מבין סוגי סרטן העור השונים.

מי בקבוצת סיכון לחלות בסרטן העור?

אנשים בעלי מספר רב של שומות, בייחוד למעלה מ-20 הם בעלי סיכון גבוה לחלות בסרטן העור, כך גם אנשים בעלי עור שיער וצבע עיניים בהירים ובעלי נמשים. כמו כן, אנשים שעורם נצרב בקלות בשמש או שאינו משתזף כלל. מי שקרובי משפחתו חלו בסרטן העור או בעלי נקודות חן מרובות גם כן בקבוצת סיכון, וכך גם אנשים שנוטלים תרופות המדכאות את המערכת החיסונית או סובלים ממחלות המחלישות אותה.

באגודה למלחמה בסרטן קוראים לציבור לנהוג בתבונה ולהיות "חכמים בשמש" בכדי להגן על עצמם מהמחלה הקטלנית. בימי הקיץ יש לשהות במקומות מוצלים, לחבוש כובע ומשקפי שמש, ללבוש בגדים המכסים ומגנים על הגוף, להשתמש בתכשירים מסנני קרינה ולשתות הרבה. המרכיב המשפיע והמשמעותי ביותר בחשיפה לשמש הוא שעות החשיפה ולפיכן ממליצים באגודה להימנע מחשיפה לשמש בין השעות 10:00 עד 16:00 בהן עוצמת הקרינה מירבית.

ירידה כללית בתמותה מסרטן בישראל (צילום: רויטרס, חדשות)
בכל חודש - 15 ישראלים מתים מהמחלה | צילום: רויטרס, חדשות

האגודה למלחמה בסרטן מזמינה את הציבור להתעדכן במהלך שבוע המודעות למניעת סרטן העור ולגילויו המוקדם בין התאריכים 18 עד ה- 24 ביוני באמצעות עמוד הפייסבוק של האגודה. וכן לפנות לקבלת עלוני מידע בנושא אבחון מוקדם של סרטן העור למוקד הטלמידע, המאויש 24 שעות ביממה, בטלפון 1-800-599-995.