זבל בכמויות אדירות וריחות בלתי נסבלים - תושבי טל-אל שבגליל המערבי מנהלים כבר תקופה ארוכה מאבק, כרגע ללא הצלחה גדולה, במפגע הסביבתי הזה קרוב לבית שלהם, סמוך ליישוב ג'דיידה-מכר. אחד מהם פנה אל "החדשות Online" במסגרת פרויקט הכתבות שלנו "חיים בזבל".

סדרת הכתבות "חיים בזבל":

כך הפכה ישראל למעצמת לכלוך - הפרק הראשון בסדרת הכתבות

מה סוד הניקיון ברחבי העולם? - הפרק השני בסדרת הכתבות

"יש להם שם מנהג מזה שנים של לזרוק פסולת בשטחים פתוחים ליד הכפר", מספר דודו מנור תושב טל-אל. "הם חוסכים ככה את אגרות ההטמנה של הקבלנים. הם עוד מוסיפים חטא על פשע ומדי ערב שורפים את הזבל שהצטבר".

מתלוננים על ריחות
מתלוננים על ריחות | צילום: חדשות

הריחות והגזים הרעילים שנפלטים משריפת האשפה מגיעים, אומר מנור, מגיע עד לבתים. "אנחנו לא יודעים מה אנחנו נושמים, יכול להיות שיש שם כימיקלים רעילים", הסביר מנור. "הקמנו סיירת שמבקרת בשטח ופועלת על מנת להבין מה קורה שם".

האזור שהפך למזבלה הוא שטח פתוח מצפונית לג'דיידה הקרוב לשמורת נחל יצהר. "המקום נמצא בשטח המועצה המקומית של היישוב", אומר מנור. "כשפנינו למועצה המקומית שלנו הם אמרו שהם פנו מספר פעמים למועצה השכנה, אך שבכל הקשור לטיפול בעניין ידיהם כבולות".

מנהלים מאבק
מנהלים מאבק | צילום: חדשות

התושבים פנו ישירות למשרד להגנת הסביבה, שם מכירים היטב את הבעיה. "בשבועות האחרונים מנהלת המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה חקירה פלילית נגד קבלנים מיישובי הכפרים העוסקים בפינוי פסולת, השלכה ברשות הרבים ושריפת הפסולת", אומרים במשרד. "במסגרת החקירה נתפסו והוחרמו כלי רכב המשמשים את הקבלנים המעורבים".

במשרד לא הרחיבו על ממצאי החקירה מאחר ולטענתם היא עדיין בעיצומה. כך או כך, התמונות שאנחנו מציגים כאן מבהירים כי המפגע עדיין שם.

את תגובת המועצה המקומית ג'דיידה-מכר לא ניתן היה להשיג עד מועד פרסום הכתבה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו