זה אולי נשמע כמו מדע בדיוני, אבל זו כבר המציאות: במרכז הרפואי זיו בצפת מטפלים בשבועות האחרונים בחולי סרטן באמצעות הליך חדשני - מחט זעירה מחדירה לגוף נוזל קירור בטמפרטורה של 170- מעלות שמקפיא את הגידול והורג את התאים הסרטניים. "במקום לבצע ניתוח מורכב ולחלץ רקמה חולה וגידול סרטני מעומק הגוף, אנחנו יכולים להגיע אל הגידול ולהרוג אותו במקום", מתגאה מנהל המחלקה האורולוגית, ד"ר רן כץ.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לדברי ד"ר כץ, "היתרון למטופל הוא שטיפולים מורכבים בעומק הגוף עלולים להסתבך, ובגישה הזו מצמצמים את הסיכון בצורה משמעותית". השיטה אמורה למנוע במהלך הניתוח דימומים פנימיים ולשמור על רקמות בריאות - וכל זאת כשהמטופל עצמו לא מרגיש דבר. "אין צלקות, יש מיעוט כאבים, ובאשפוז יום אפשר לשלוח את המטופל באותו יום הביתה", מוסיף ד"ר כץ.

השיטה החדשה מתאימה לחולים בסרטן השד, הכליות, העצמות, הריאות והכבד. היא מאפשרת טיפול באזורים צפופים בגוף, שלעתים נחשבים כבעייתיים לניתוח. מדובר בטכנולוגיה ישראלית, ועד היום היא נוסתה בבתי חולים בודדים בעולם. "הפרוצדורה פשוטה לרופא ולמטופל", מוסיפה רוית אטלי, מנהלת קלינית באייסקיור מדיקל. "החולה מסיים את הטיפול ללא אשפוז וחוזר לפעילות, ולרופא זה לא מצריך חדר ניתוח".

קל יותר גם לרופאים (צילום: החדשות\)
קל יותר גם לרופאים | צילום: החדשות\

"לצערי, פערי מרכז פריפריה עדיין קיימים", מודה ד"ר סלמאן זרקא, מנהל המרכז הרפואי. "יש עוד לאן ללכת. אנחנו בכיוון הנכון ובדרך הנכונה. עם עוד תמיכה ומשאבים, נוכל לשפר את המצב יותר ממה שהוא כיום".