בתי הזיקוק בחיפה, ארכיון (צילום: חן ליאופולד / פלאש 90, חדשות)
עלות זיהום האוויר: 13 מיליארד שקלים | צילום: חן ליאופולד / פלאש 90, חדשות

בשנתיים האחרונות עמל אגף הכלכלה של המשרד להגנת הסביבה על דוח מיוחד הבוחן את נזקי זיהום האוויר, במטרה להצמיד תג מחיר כלכלי לנזקים הסביבתיים. הדוח, שהגיע לארגון "מגמה ירוקה" ונחשף היום (ראשון), מראה כי הנזק הבריאותי העיקרי נובע מזיהום האוויר - והטיפול בו נאמד בכ-13 מיליארד שקלים בשנה. מי הערים שנמצאות בראש רשימת הנפגעות?

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

במקום הראשון, הרחק מכל יתר הישובים, נמצאת חדרה שנמצאה כאזור המזוהם ביותר בארץ. באופן דומה, 60% מהנזק הכלכלי מזיהום אוויר מקורו בחדרה - נזק של 5 מיליארד שקלים בשנה, כשמקור הזיהום הוא כמובן בתחנת הכוח של חברת החשמל.

במקום השני נמצא מפרץ חיפה, שם נאמד הנזק הכלכלי מהזיהום ביותר ממליארד שקלים בשנה. מקור הזיהום העיקרי הוא התעשייה ומפעלי התעשייה במפרץ. במקום השלישי והרביעי אשקלון ואשדוד בהתאמה. גם כאן מקור הזיהום הוא תחנות הכוח של חברת החשמל. תל אביב ממוקמת במקום התשיעי, שם עיקר הנזק הוא מתחבורה והוא נאמד בכ-800 מיליון שקלים בשנה. 

דירוג הערים על פי זיהום האוויר (צילום: חדשות 2)
דירוג הערים על פי זיהום האוויר | צילום: חדשות 2על פי הדוח עיקר הזיהום בחיפה הוא מבתי הזיקוק, נזק שנאמד בכ-600 מיליון שקלים בשנה. בעוד כיומיים תדון הועדה הארצית לתכנון ובניה בהרחבת בזן וטרם ברור האם תהיה התייחסות לנתונים העולים מהדוח. ב"מגמה ירוקה" קוראים היום לשר האוצר לפעול למנוע את הרחבת בזן, לאור הנתונים הללו.

"פליטת מזהים בשיעור גבוה מאירופה" (צילום: משה שי / פלאש 90)
הכי מזהמות. הארובות בחדרה | צילום: משה שי / פלאש 90

בחברת החשמל מסרו בתגובה כי מאחר והדוח מתייחס לנתוני 2014 הוא אינו רלוונטי, שכן מאז חלה הפחתה דרמטית בשימוש בפחם והושקעו מליארדים בהפחתת הפליטות מחדרה. מחברת בזן מסרו כי החברה השקיעה יותר ממליארד שקלים בהפחתת הזיהום, במהלך שהוביל לירידה דרמטית בזיהום במפרץ חיפה.