הדרדרות במצבה. יפה גרגה, ארכיון (צילום: באדיבות המשפחה)
הדרדרות במצבה. יפה גרגה, ארכיון | צילום: באדיבות המשפחה

יפה גרגה, בת 63 מתל אביב, אובחנה בפברואר האחרון על ידי הצוות הרפואי בבית החולים תל השומר כחולת קרויצפלד – מחלה ניוונית נדירה הפוגעת במערכת העצבים. כדי לקבוע חד משמעית האם האבחון נכון, נדרשות בדיקות מורכבות: בני משפחתה של יפה המתינו בקוצר רוח לתוצאות, אך לאחר מספר שבועות התברר כי הצוות הרפואי אינו יודע כלל מה עלה בגורל הבדיקות. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הבדיקה המדויקת לאבחון המחלה כוללת MRI ראש וכן בדיקת ניקור מותני – שבמהלכה מוחדרת מחט לעמוד השדרה. מהרגע בו מחלת קרויצפלד פוגעת בגוף האדם, היא מותירה לחולה שנה אחת בלבד לחיות. בני משפחתה של יפה חיכו בדריכות לתוצאות הבדיקות: הם ידעו כי הזמן משחק תפקיד והתפללו שהתוצאות יהיו שליליות.

לאחר מספר שבועות שלא הגיעו התשובות – הם פנו לבית החולים שיבא תל-השומר, שם בוצעה הבדיקה, אולם לטענתם קיבלו תשובות מתחמקות. לאחר חודש וחצי, כשפנו למחלקת פניות הציבור – נמסר להם כי תוצאות הבדיקות אבדו.

בית החולים תל השומר (צילום: I, David Shay)
בית החולים תל השומר | צילום: I, David Shay

"יחס מזלזל וכואב"

"במשך שבועות אמרו לנו בבית החולים שעוד לא התקבלה תשובה מהבדיקה, אך בפועל אף אחד לא טרח אפילו לבדוק האם הבדיקה באמת הגיעה ליעד שלה במעבדה בירושלים", סיפרה לחדשות 2 Online יעל, אחותה של יפה. לדבריה, במשך זמן רב הועברו בני המשפחה בין גורמי בית החולים מבלי לספק תשובה לשאלה כיצד אבדה הבדיקה. "זה יחס מזלזל וכואב כלפי אחותי והמשפחה ששרויה בלחץ מתח וחרדה".

לאחר הבדיקה פנתה המשפחה לייעוץ אצל רופא נוסף, אולם חוות דעתו תלויה גם היא בתוצאות של הבדיקה שהלכה לאיבוד. "אנחנו לא מחפשים להשלות את עצמנו, אבל אנחנו מחפשים תקווה", היא הוסיפה, "בית החולים לא מסייע".

בשל ההדרדרות במצבה, יפה מוגדרת כיום כבעלת 100% נכות, ללא יכולת לנוע: היא מתגוררת בקומה הרביעית בבית מגוריה, וכדי לצאת לבדיקות משפחתה נדרשה להזמין אמבולנס מיוחד עם מעלית שיוריד אותה בזהירות ויסיע אותה לבית החולים: כל נסיעה מסוג זה, שעלותה מאות שקלים, מערערת את מצבה הנפשי ואף גורמת לחרדות והתקפים עצביים.

בדיקת MRI ראש נדרשה (צילום: רויטרס)
בדיקת MRI ראש נדרשה | צילום: רויטרס

לאחר שלושה חודשים ולאחר אינספור התקשרויות למחלקת פניות לציבור של בית החולים, הציעו לבני משפחתה של יפה לערוך את הבדיקה בפעם השנייה.

בשל מצבה הקשה, וכן לאור העובדה כי מדובר בתקלה שנגרמה על ידי בית החולים, בני המשפחה ביקשו לממן את האמבולנס המיוחד בשל השינוע המסובך: תחילה נענו בבית החולים לבקשה, אולם לאחר שהבינו את חומרת עניין השינוע שלה ועלותו ציינו שהם צריכים לקיים דיון בנושא וכי ישובו עם תשובה למשפחה בנושא. 

"כל העיכובים האלו מיותרים", אמרה דוריה, בתה של יפה. "המצב מדרדר בכל יום, מדובר פה בפצצת זמן. פנינו גם לעמותות לעזרה, אך בגלל אופי השינוע המסובך הן גם לא יכלו לעזור ובית החולים לא בא לקראתנו".

שביתה חלקית בבתי החולים (צילום: חדשות 2)
חוות דעת שנייה נדרשת | צילום: חדשות 2

"מרגישים שנפלנו בין הכיסאות"

שלושה חודשים חלפו מיום הבדיקה שאבדה, וחודש וחצי מהרגע שבו פנתה המשפחה להנהלת בית החולים. בני המשפחה מציינים כי מאז הייאוש רק הולך וגובר. "אנחנו רוצים להילחם עבור יפה אבל אנחנו מאבדים כוח", אמרו. "אנחנו מרגישים שנפלנו בין הכיסאות. למה בית החולים איבד את הבדיקה וגורמים לנו לטרטר אותה? זה לא עניין של סקרנות, אנחנו רוצים לדעת שעשינו הכל כדי להציל אותה".

מבית החולים שיבא-תל השומר נמסר בתגובה: "המקרה והמשפחה מוכרים ומטופלים מקצועית וכן מלווים על-ידי דרג הנהלה בכיר של המרכז הרפואי. לצערנו במהלך בירור מצבה אכן הלכה לאיבוד אחת הבדיקות שנעשו למטופלת. יחד עם זאת, לאחר בירור מקיף בידי הצוות הרפואי הייתה תמונה מלאה על מצבה ללא צורך בבדיקה נוספת וניתנה לה אבחנה מקצועית וודאית על המחלה בה לקתה. אנחנו יכולים להבטיח כי האישה קיבלה את הטיפול המקצועי והמיטבי ככל שניתן למצבה הקשה. מצבה המורכב של האישה ומשפחתה מובן לנו ונמשיך לתת מענה על פניותיהם בשקיפות ככל שנתבקש כפי שעשינו עד כה".

לפניות לכתבת avivitm@ch2news.co.il