דרישה לחקירה פלילית נגד ליצמן: אחרי שהשבוע הכריזו על מאבק במערכת הבריאות הקורסת, פנו היום (חמישי) מספר משפחות מאזור הצפון ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ודרשו לפתוח נגד שר הבריאות יעקב ליצמן בחקירה פלילית, בטענה שהתנהלותו "גרמה לאובדן חיים". במכתבם ציינו התושבים כי בכוונתם לפנות גם לבית המשפט העליון בנושא.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בפנייה ליועמ"ש מאשימות המשפחות את ליצמן ברשלנות פושעת משום שהוא נושא בתפקיד שר הבריאות במשך רוב העשור האחרון. "בשנים אלו נקבעה מדיניות מכוונת של אפליית תושבי הגליל בשירותי הרפואה", כתבו התושבים. "תוצאותיו של מחדל זה היא מותם ברשלנות של אלפי אזרחים שלא עמדו במאבק המתיש במחלות קשות". כותבי המכתב הם בני שבע משפחות מהצפון שנפגעו מהמערכת הקורסת באזור.

"בוועדת החקירה למחדל אסון הכרמל נבחנו היבטים פליליים וציבוריים של התנהלות השרים והממשלה", הוסיפו הכותבים. "המקרה הנוכחי חמור מאות מונים עקב האפליה המכוונת, ותוצאותיה החמורות שהובאו לידיעתנו בדוחות משרד הבריאות הקובעים כי תושבי הגליל יחיו 6-8 שנים פחות מתושבי מרכז הארץ".

"אנו פונים אליך בזאת בבקשה להורות על חקירה פלילית מידית של התנהלות שר הבריאות ובעלי התפקידים הנושאים באחריות למחדל לאומי זה" קראו התושבים למנדלבליט. "אנו מודעים לקושי הטמון בהחלטה שכזו, אך אלפי המשפחות המתארגנות לדרישה לוועדת חקירה ממלכתית לא תסתפקנה בטיוח העובדות, ובכיסוי מעשיו החמורים של השר שבחסותו נקבעה מדיניות אכזרית ומשפילה".

המתנה לרופא, ארכיון (צילום: רויטרס)
"מערכת הרפואה בצפון בקריסה טוטלית" | צילום: רויטרס

"אנו משלמים את מחיר הרשלנות - בדם ילדינו"

פניית המשפחות למנדלבליט מתבססת לדבריהם על דוחות של משרד הבריאות מהעשור האחרון. לפי הדוחות, אומרים התושבים, נקבע באופן חד משמעי כי תמותת התינוקות בצפון הארץ בכלל ובגליל המערבי בפרט גדולה יותר, מספר הרופאים באזור קטן בחצי מאשר במרכז, מספר המיטות קטן ב-50% וטיפול שיקומי כמעט ולא ניתן להשגה וליישום.

היועמ"ש אביחי מנדלבליט, ארכיון (צילום: פלאש 90, חדשות)
"פתח בחקירה". מנדלבליט | צילום: פלאש 90, חדשות

לדברי המשפחות, על אף המצוקה שממנה סובלת מערכת הבריאות בצפון והפערים בינה לבין מערכת הבריאות במרכז, בשום שלב ליצמן לא ביקש לכנס דיון בנושא, לא דרש ישיבת ממשלה מיוחדת ולא ניצל את מעמדו הפוליטי כדי לשפר את המערכת.

"אלפי אזרחים מתים ברשלנות" (צילום: חדשות 2)
"אלפי אזרחים מתים ברשלנות" | צילום: חדשות 2

לדברי התושבים,600 אלף תושבי הגליל המערבי מקבלים שירותים רפואיים אך ורק מהמרכז הרפואי גליל בנהריה, שנתון לדבריהם במצב של קריסה טוטלית וסובל ממחסור בציוד ובטכנולוגיה, דבר שמוביל למותם של אנשים שאינם מקבלים את המענה הראוי. "כקורבנות אומללים של גישת המשרד והשר העומד בראשו, אנו משלמים את מחיר רשלנותם - בדם", חתמו את המכתב. "זהו משבר לאומי מתמשך, והתנהלות שר הבריאות יעקב ליצמן גרמה לאובדן חיים".