ארכיון
הנחש שנתפס | צילום:

ניצל בנס: נער בן 16 שוחרר היום (ראשון) מבית החולים "קפלן" ברחובות, לאחר שהוכש בשבוע שעבר על ידי נחש צפע ארצישראלי במושב מנוחה הסמוך לקריית גת. אביו של הנער שהיה ערני לתסמינים, הזעיק מיד את אנשי מד"א שפינו אותו לבית החולים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

שקד אברהם בן ה-16 שב לביתו וסיפר לאביו כי נפל מאופניו. "כשחזרתי מהעבודה, הוא אמר לי שהוא חושב שנשברה לו היד", שחזר אביו, בני אברהם, בשיחה עם חדשות 2 Online. "הסתכלתי על היד, ושלחתי אותו להירגע. אלא שבינתיים קולו הפך צרוך, והוא סיפר כי הוא חש גירודים בפניו. הוא גם אמר שכשהוא נפל מהאופניים נכנסו לו קוצים".

בשלב זה, תיאוריו של הבן הדליקו נורת אזהרה. "ביקשתי ממנו להראות לי את הקוצים שנכנסו לו", סיפר האב. "הסתכלתי וראיתי שני חורים של הכשת צפע". למזלו של שקד, אביו הוא חקלאי ותיק שמתוקף עבודתו נתקל לא פעם בנחשים. כמו כן, בעברו הצבאי עבר קורס חילוץ והצלה שבמהלכו נתקל בתסמיני הכשה.

"כשראיתי את הסימנים הזמנו מיד טיפול נמרץ", אמר. "הוא הגיע לבית החולים על סף איבוד הכרה וכלל לא היה ער לאירוע". 

היד שננשכה
היד שננשכה | צילום: אופיר לוי, דובר ביה"ח קפלן

לקראת חודשי הקיץ מבקשים במד"א לחדד את ההנחיות כיצד להימנע מהכשות, וכן כיצד לנהוג במקרה של הכשת נחש או עקיצת עקרב.

כיצד תימנעו מהכשות?

בחצרות הבתים: יש להקפיד לנעול נעליים גבוהות וללבוש מכנסיים ארוכים. יש להרחיק סלעים, אבנים וחפצים שלא משתמשים בהם על מנת לצמצם את המקומות בהם יוכל נחש או עקרב להתחבא. בנוסף, יש להקפיד על גיזום הדשא.

בטיולים בשטח: יש לנער את האוהל ואת שק השינה לפני שנכנסים אליהם ללינת הלילה. בבוקר, יש לנער את הבגדים לפני שמתלבשים ולנער היטב את הנעלים. שימו לב - אין לדחוף את היד אל תוך הנעל, שמא נחבא שם נחש או עקרב. על מנת לנער נעליים יש להפוך אותם ואז לנער.

כיצד תנהגו במקרה של הכשת נחש?

- הרגיעו את הנפגע והשכיבו אותו במנוחה מוחלטת כדי להקטין ככל האפשר את התפשטות הארס בגוף.
- קבעו את הגפה הפגועה והקפידו על מינימום תנועה על מנת למנוע את התפשטות הארס.
- הזעיקו בדחיפות את מד"א בטלפון חירום 101. הפרמדיקים במוקד מד"א יעניקו לכם סיוע טלפוני מיידי והנחיות ברורות עד להגעת הצוות הרפואי למקום.
- אין למצוץ את ארס הנחש מגוף הנפגע.
- אין להניח חוסם עורקים על האזור שהוכש.
- אין לקרר את אזור ההכשה. קירור האזור עלול להחמיר את הנזק.
- יש להימנע ממתן משקה אלכוהולי לנפגע.
- יש לתעד את הדוגמא שעל גב הנחש. אין לנסות ללכוד את הנחש, אלא אך ורק לנסות ולצלם אותו על מנת שהצוות הרפואי יידע להתאים לנפגע את הטיפול הטוב ביותר במהירות הרבה ביותר.