זכי ואביבה בהכנות להשתלת כליה, היום (צילום: דוברות בילינסון)
זכי ואביבה בהכנות להשתלת כליה, היום | צילום: דוברות בילינסון

בזה אחר זה הם ייכנסו היום (שלישי) לחדר הניתוח בבית החולים בילינסון בפתח תקווה: זכי סיגלוביץ' בן ה-63, שממתין כבר שלוש שנים לתרומת כליה, ואביבה קליין בת ה-59 שהתנדבה לתרום לו כליה משלה. אולם באופן חריג, לא מדובר בקרובי משפחה. אביבה וזכי נפגשו במקרה - וכבר במהלך השיחה הודיעה לו אביבה כי תתרום לו כליה. ניתוח ההשתלה יועבר לראשונה בישראל בשידור ישיר מחר בצהריים בחדשות 2 Online ובפייסבוק חדשות 2.

"כבר שבע שנים שאני חולה, ומתוכן שלוש שנים אני עושה דיאליזה", סיפר לחדשות 2 Online סיגלוביץ'. "יום אחד, טיילתי בין הטיפולים בקניון שבבית החולים אסף הרופא ונתקלתי באביבה, שאיתה עבדתי במשך שנים אך מאז נפרדו דרכינו".

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

קליין, שהגיעה למתחם כדי לבקר מאושפז אחר, שמחה לפגוש את סיגלוביץ'. "מאז שהפסקנו לעבוד יחד עברתי ניתוח לקיצור קיבה, אז זכי אמר לי שהוא לא מזהה אותי בגלל שרזיתי - ועניתי שגם אני לא מזהה אותו, כי הוא השמין בעקבות הטיפולים", שחזרה את המפגש, "הוא הסביר שזה באשמת הדיאליזה".

במהלך הפגישה המקרית התעניינה קליין לעומק במצבו של מכרה ושאלה אם השתלת כליה יכולה לסייע לו. "סיפרתי לה שאני בתור - ואז היא אמרה לי 'יודע מה? יש לך כליה'. פשוט כך", סיפר סיגלוביץ'. קליין, לדבריו, ידועה כאחת שמתבדחת - ולכן לא התייחס לדברים שלה ברצינות ואפילו נזף בה. "אמרתי לה שאם זו בדיחה, אז זה קצת גס", הוא סיפר. "אבל היא הבטיחה לי שהיא רצינית ואמרה לי להתחיל לברר את הפרטים". קליין, מצדה, הבהירה שגם להומור שלה יש גבולות: "בדבר כזה לעולם לא הייתי צוחקת".

"מיד אמרתי שאתרום"

הרעיון לתרום כליה הסתובב בראשה של קליין הרבה לפני שפגשה את סיגלוביץ'. "לפני כשלוש שנים הייתי במסע בפולין, כשהטלפון של המדריך לפתע צלצל והוא התנצל ואמר שהוא חייב לענות, כי זה הבן שלו והוא תורם למחרת כליה", סיפרה. "הדבר עורר דיון בקבוצה - חלק אמרו שלא היו מרשים לבן שלהם לעבור כזה דבר, אחרים חשבו אחרת - ואני מיד אמרתי שאני בעצמי אתרום. דווקא במקום בו הרגו כל כך הרבה אנשים נפל לי האסימון. זה היה מאוד עוצמתי ומרגש".

מת אחרי הלידה. ארכיון (צילום: רויטרס_)
"יש פרפרים בבטן". ארכיון | צילום: רויטרס_

מרגע המפגש האקראי החל מסע שצעדו יחד השניים בתשעת החודשים האחרונים. תחילה ביררה קליין כי היא אכן יכולה לתרום, למרות שאינה קרובת משפחה של סיגלוביץ' וחרף העובדה שבעוד מספר חודשים תחגוג יום הולדת 60. בהמשך השניים עברו סדרת ועדות פסיכולוגיות ומשפטיות, וגם בדיקות רפואיות שנועדו לוודא התאמה של הכליה ושל מצבה הרפואי של קליין. "אנחנו כבר בערך תשעה חודשים אחרי - נגמר ההריון ואנחנו הולכים ללדת", הצהירה קליין. "כך אני מרגישה, אני הולכת להעניק חיים".

"הנתינה היא מעל לכל"

"מישהו מלמעלה שמר עלי", טען סיגלוביץ' באמונה. "בדרך כלל לוקח בין חמש לשבע שנים לקבל כליה. אתה חי עם המחשבות והחלומות, המצב הרפואי מידרדר ואתה מוגבל בגלל הדיאליזה - ופתאום ככה היא ירתה עלי, 'יש לך כליה'. פחדתי שהיא תתחרט, שאולי הילדים או בעלה יגידו לה לא לתרום אבל הבנתי שהם זורמים איתה. אני ממש מאושר".

גם קליין מאמינה כי מדובר בהתערבות שמיימית. "רציתי לתרום ולא היה לי מישהו ספציפי בראש כי לא ידעתי שזכי זקוק - וזה נפל עלי משמים", היא אמרה. "אני איבדתי אח והוא איבד אחות - הוא אמר לי שעכשיו אנחנו נהיה אחים. זו הגשמת חלום עבורי, ואני יודעת שאחי איתי. עכשיו אני רק מתפללת שזה ייקלט והכל יהיה בסדר".

סיגלוביץ' חש בימים האחרונים שמחה רבה, אבל גם החששות מלווים אותו כל הדרך לחדר הניתוח. "יש קצת פרפרים בבטן, אבל אני מלא תקווה שהכל יעבור בשלום, גם אצלי וגם אצל אביבה - הדבר האחרון שאני רוצה זה שהיא תסבול", אמר.

"מסבתא שלי, שהיא ניצולת שואה, ירשתי את התפיסה שהנתינה היא מעל לכל", הסבירה קליין. "במשך 20 שנים עבדתי בבית חולים לחולי נפש ואחר כך למדתי ליצנות רפואית. אם יש, למה לא לעזור? זו גם הדוגמה שאני רוצה להשאיר לנכדים שלי".

מחר בצהריים נלווה בשידור ישיר בחדשות 2 Online ובחדשות 2 בפייסבוק את אביבה וזכי ממחלקת ההשתלות בבית החולים בילינסון לחדר הניתוח ובמהלך הניתוח - ואת בני משפחותיהם בחדר ההמתנה. במקביל, במהלך היום יתקיים יום שידורים מיוחד בעמוד הפייסבוק של שירותי בריאות כללית, "בילינסון LIVE", במהלכו יעשו פריצות בשידור ישיר לניתוחים מצילי חיים ולהליכים רפואיים.