מי הם המפעלים המזהמים ביותר? (צילום: פלאש 90, יוסי זמיר, מרסלו סוס, חדשות)
נתונים מדאיגים של משרד הבריאות | צילום: פלאש 90, יוסי זמיר, מרסלו סוס, חדשות

נתוני משרד הבריאות, שלפיהם כמחצית מהילדים שחלו בסרטן באזור חיפה לקו במחלה בשל זיהום אוויר, מעוררים סערה ומציתים קרב האשמות. בארגוני הסביבה טוענים כי משרד הבריאות הסתיר את הנתונים, במשרד מכחישים ובעיריית חיפה תוקפים בחריפות את משרד הבריאות וטוענים: "הנתונים הם ההוכחה שהמדינה כשלה באוזלת ידה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"זה שנים שעיריית חיפה נלחמת לבד בחזית נגד זיהום האוויר", נמסר מהעירייה. "עד 2007 שלטה המדינה במפעלים, בטרם עברו לידיים פרטיות ובשנים האחרונות ישנו שיפור אדיר באיכות האוויר במחוז חיפה".

אין תמונה
ראש עיריית חיפה יונה יהב

"משרד הבריאות, שבעצם לא קיים בחזית הזו, ביחד עם שר הבריאות הבלתי נראה, החליטו להפוך לכתבי עיתונות ולהוציא סטטיסטיקות ופרשנויות במקום להזיז את מקום ישבנם מהפלורסנטים במשרדים בשטח ולעבוד", נמסר בתגובה החריפה של העירייה.

משרד הבריאות: הנתונים לא הוסתרו

בעיריית חיפה דוחים על הסף טענות שלפיהן היא האחראית לזיהום הכבד ולתחלואה. "אנו מקווים שכאשר חס וחלילה תהיה תקרית בגבול הדרומי, עיריית באר שבע תדרוש את הפתרון מצה"ל ולא להפך", נמסר. "אנו מקווים שפעם הבאה שיהיה שוד ברחובות תל אביב, עיריית תל אביב תדרוש את הפתרון מהמשטרה ולא ההיפך".

חיפה. מובילה באחוז המכירות (צילום: פלאש 90, מרסלו סוס)
זיהום קטלני | צילום: פלאש 90, מרסלו סוס

בתגובה לטענות של ארגוני סביבה על כך שמשרד הבריאות הסתיר במשך שנים את הנתונים הקשים על תחלואת הסרטן באזור חיפה, מתעקשים במשרד כי הנתונים לא הוסתרו וכי מדובר בנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה וארגונים נוספים שפורסמו בספרות המקצועית.

"נדרש שינוי קיצוני" (צילום: חדשות 2)
"נדרש שינוי קיצוני" | צילום: חדשות 2

חבר הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת), שעמד בראש ועדת המשנה שעסקה בנושא סביבה ותכנון במפרץ חיפה בכנסת הקודמת, התייחס היום לנתונים החמורים. "הממצאים מאשרים את החששות הקשים ביותר שהיו לנו", אמר. "נדרש שינוי קיצוני וחד בהתנהלות לגבי תעשיות וחומרים מסוכנים במפרץ".

16% יותר סיכוי לחלות בסרטן

מוקדם יותר פורסם כי משרד הבריאות מעריך שכמחצית מהילדים בנפת חיפה שלקו בסרטן בשנים 1997-2008 חלו בשל חשיפה לזיהום אוויר - כך עולה מנתונים חדשים ומדאיגים שחשף המשרד במסגרת דיון על תכניות בנייה חדשות במפרץ חיפה.

מהנתונים עולה כי באותן שנים חלו תושבים באזור חיפה בסרטן ב-16% יותר בהשוואה לשאר הארץ ב-16 מתוך 18 סוגי סרטן שנבדקו. כשנבדקו סוגי סרטן הקשורים באופן סיבתי לזיהום אוויר - הנתונים היו מובהקים עוד יותר.

כך למשל, בנפת חיפה הסיכוי לחלות בסרטן הריאות היה גבוה ב-29% בהשוואה לשאר הארץ והסיכוי לחלות בסרטן שלפוחית השתן (הקשור גם הוא לזיהום) היה גבוה ב-26%. במשרד הבריאות מעריכים כי מתוך 4,860 מקרי סרטן באותן שנים, כ-780 מהם "הנם מקרים של תחלואה עודפת בנפת חיפה כתוצאה מחשיפה לזיהום האוויר באזור".

הנתונים נחשפו במסגרת חוות דעת ששלח פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור, לממונה הארצית לעררים באגף מוסדות תכנון ארציים וזאת במסגרת דיון על תכנית קרקעות הצפון.