למצולמים אין קשר לידיעה (צילום: חדשות 2)
למצולמים אין קשר לידיעה | צילום: חדשות 2

משרד הבריאות נערך להתפשטות נגיף ה-MERS: בשל התפרצות הנגיף הקטלני בדרום קוריאה, מרענן היום (רביעי) המשרד את ההנחיות להתמודדות של מערכת הבריאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בחוזר ראש שירותי בריאות הציבור מופיעות הנחיות לפעולה לצוותים הרפואיים וגם הנחיות לציבור הנוסעים לחו"ל. כל מי שנוסע לדרום קוריאה מתבקש להימנע מקשר הדוק עם אנשים הסובלים ממחלה נשימתית ולהקפיד על היגיינה אישית. כמו כן, מומלץ להימנע מנגיעה בעיניים, באף ובפה.

במקרה של הופעת מחלה נשימתית בזמן הנסיעה לדרום קוריאה או אחריה, מומלץ לצמצם מגע עם אחרים כדי לא להדביק אותם ולכסות את הפה והאף בעת שיעול ועיטוש באמצעות טישו.

מתי צריך ללכת לבדיקה?

ההנחיות להתנהגות בעת הופעת מחלה נשימתית במהלך 14 הימים שלאחר השיבה ארצה, כוללות צמצום מגע עם אנשים ופנייה לטיפול רפואי בהקדם תוך הימנעות משימוש בתחבורה ציבורית. עד לבדיקת הרופא יש לכסות את הפה והאף באמצעות מסכה. בכניסה למרפאה או לחדר מיון יש לדווח מיד לפקיד הקבלה או לאחות על סימני המחלה ועל הקשר לשהייה בדרום קוריאה.

הגדרת "מקרה משוער" לחוזר מדרום קוריאה כוללת חום מעל 38, תסמינים נשימתיים חדים, שהות במוסדות רפואיים בדרום קוריאה ומגע עם חולה במחלה נשימתית בדרום קוריאה. הגדרת "מקרה משוער" לחוזר מחצי האי ערב כוללת חום מעל 38, תסמינים נשימתיים חדים ומגע עם מטופל שנדבק בנגיף.

הצוותים הרפואיים נדרשים לדווח באופן מיידי לרופא המחוז במקרה של חשד לתחלואה בנגיף. עליהם להעביר מהר ככל האפשר דגימות לאבחון או לאימות במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות בבית החולים שיבא תל השומר.