משאיות חוסמות את הכניסה למפעלים בחיפה (צילום: חדשות 2)
משאיות העירייה בכניסה למפעלים | צילום: חדשות 2

תושבים ופעילים סביבתיים באזור חיפה הגיבו בספקנות לדבריו של ראש העיר יונה יהב, שהורה הבוקר (ראשון) על חסימת הדרכים המובילות למפעלים המזהמים במפרץ חיפה, וטען כי הממשלה הכריזה מלחמה על שליש מתושבי המדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"יונה יהב התעלם מהזעקות שלנו במשך שנים", אמרה עו"ד אליס גולדמן, פעילה חברתית וסביבתית מתנועת אומץ. "הוא פטר אותנו כלאחר יד והשתמש לעתים במילים קשות. עכשיו הוא מאשים גורמים אחרים במקום להאשים את עצמו".

גולדמן הביעה תקווה כי פעולותיו של יהב לא נובעות ממניעים פופוליסטיים. "כראש העיר השלישית בגדולה בישראל הוא מחויב לתושבים ולא לטייקונים", ציינה גולדמן. "אני מקווה שהפעולה שלו היום היא לא חד פעמית רק בשביל הספין התקשורתי".

יונה יהב
"ספין תקשורתי". יהב | צילום:

"מעט מדי ומאוחר מדי"

לדבריה, ייתכן שהצעדים שנקט היום יהב נובעים מכך שבחודש הבא צפויים נציגים של ארגון הבריאות העולמי להגיע לחיפה ולבחון את זיהום המפעלים. "כנראה בארגון יפרסמו שהמפעלים מזהמים והוא עושה לעצמו סוג של כסת"ח לפני הגעתם", הסבירה הפעילה. "יהב כבר לא יכול לעצום עין והוא חייב להראות שהוא לא משתף פעולה עם התעשייה המזהמת".

"אני מניחה שזה ספין תקשורתי", ציינה ליהי שחר ברמן, פעילה סביבתית במגמה ירוקה. "קשה לי להאמין שיונה יהב החליף את עורו בין לילה. אני כבר 10 שנים פעילה סביבתית, יונה יהב אמר לי באופן אישי ולכל הפעילים שזיהום האוויר בחיפה הוא בעיה תדמיתית ולא בעיה אמיתית".

"מה שהוציא את יונה יהב זה הסיקור התקשורתי הנרחב והציבור בחיפה שזועם בעקבותיו, ולא הדוח של משרד הבריאות", מבהירה שחר ברמן. "הוא כבר ידע על הנתונים ורק היום הוא חוסם את המפעלים. אני חוששת שאם המפעלים ייסגרו בבת אחת אז ייעשה נזק עצום למדינה. מדובר באלפי מקומות עבודה".

גם חיים נתיב, פעיל סביבה מהקואליציה לבריאות הציבור, בספק לגבי יעילות צעדיו של יהב. "זה מעט מדי ומאוחר מדי", אמר נתניב. "הפעולה הזו פופוליסטית ואינה חוקית. צריך ליצור מדיניות מקיפה להסרת איום המפעלים הפטרוכימיים".