חוששים מסכנה למפרץ חיפה (צילום: מגמה ירוקה)
מתחם התעשייה הפטרוכימית בחיפה. ארכיון | צילום: מגמה ירוקה

חילופי האשמות על רקע מחדל זיהום האוויר במפרץ חיפה: רק שלשום, עם פרסום נתוני משרד הבריאות על תחלואת הסרטן בחיפה והקשר לזיהום האוויר במפרץ, טענו בעיריית חיפה כי במשך שנים היא פועלת לבד בחזית המלחמה בזיהום האוויר ומשרדי הממשלה מסתירים את נתוני הזיהום מראשי הרשויות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אלא שגורמים במשרד להגנת הסביבה טוענים היום (חמישי) כי עיריית חיפה גוררת רגליים בנוגע לקידום ניטור זיהום האוויר במפרץ חיפה שישקף נכונה את ממדי זיהום האוויר מפליטות המפעלים והתחבורה במטרופולין. לדברי אותם גורמים, תחנת ניטור שמוקמה בקריית חיים, הוצבה במיקום שאינו מיטבי לניטור. חרף דרישות המשרד להגנת הסביבה, עיריית חיפה מסרבת להעתיק את מיקום תחנת הניטור.

עוד ציינו כי מזה שנה שבשכונת הדר שבחיפה לא פועלת תחנה לניטור זיהום האוויר לאחר שתחנה זהה שפעלה שנים ארוכות באזור השוק בעיר בוטלה. לטענתם, ראש העירייה יונה יהב סירב להפעיל אחת כזו במקומה והעירייה גוררת רגליים בקידום הצבת ניטור חלופי בשכונה.
"טענות המשרד להגנת הסביבה - מדע בדיוני"

בעיריית חיפה הגיבו בחריפות לטענות שמשמיע המשרד להגנת הסביבה: "שתי הטענות הן בגדר מדע בדיוני וכנראה מקורן באדים רעילים שהמשרד כשל במניעתם. התחנה בקריית חיים נבנתה אחרי המלצת המשרד אך כמובן לא במימונו והתחנה בהדר תיבנה בקרוב", מסרו. 

"הסיבה היחידה לכך שהמפעלים המזהמים עדיין פועלים במפרץ חיפה אחרי שהעירייה שללה את רישיון העסק, קנסה או הזהירה את רובם, היא המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות", האשימו.

ארכיון (צילום: מגמה ירוקה)
בעיריית חיפה טוענים: פעלנו לבד נגד הזיהו | צילום: מגמה ירוקה

"אנחנו תומכים בהעברת המפעלים כבר היום אל מחוץ לחיפה - בצמוד למטה המשרד להגנת הסביבה בתל אביב או בירושלים ואנו מקווים שהמשרד יצטרף לקריאה להוציא את המפעלים המזהמים מהאזור גם כן ויפסיקו למנוע את סגירתם", הוסיפו בעירייה.

עוד טענו בעיריית חיפה שטענת המשרד להגנת הסביבה "הזויה" - ומסרו כי כלל לא הועבר תקציב למערך הניטור העירוני: "המשרד העביר 0 שקלים למערך הניטור העירוני בעוד שאיגוד ערים חיפה הפך את האזור למנוטר בעולם במימון 100% מהתקציב. אנו מבקשים מהמשרד פחות לדבר ויותר לעזור לעיריית חיפה בניקוי המפרץ והאזור כפי שהצליחה לעשות לבדה בחזית ביחד עם הארגונים הירוקים ב-8 השנים האחרונות".