אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

שני מקרים קשים של מחלות שפעת קשות בקרב תינוקות ופעוטות שלא חוסנו: במשרד הבריאות ובקופות החולים קוראים לציבור שוב ושוב להתחסן נגד שפעת. הקריאה היא לכל האזרחים, אבל בעיקר לקבוצות הסיכון - בהן ילדים קטנים, חולים במחלות כרוניות ונשים בהיריון. הערב (ראשון) פורסם במהדורה המרכזית כי לאחרונה אירעו שני מקרים של פעוטות שלא היו מחוסנים, בניגוד להמלצות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

ביום רביעי האחרון נפטר בבית החולים רמב"ם בחיפה פעוט בן 3 וחצי, מסיבוך של מחלת השפעת. הפעוט היה בשתי קבוצות סיכון של המחלה, אך למרות ההמלצות הוא לא חוסן - ונפטר. במקרה נוסף שאירע לאחרונה אושפזה תינוקת כבת שבועיים שנדבקה בשפעת, ונשקפת סכנה לחייה.

על פי המלצות משרד הבריאות, הפעוט היה אמור להיות מחוסן גם בשל גילו - כל הילדים בגילאי חצי שנה עד 6 שנים הם קבוצת סיכון - וגם בשל מצבו הרפואי: הוא היה חולה בשתי מחלות כרוניות, ולכן נכלל בקבוצת סיכון נוספת לסיבוכי שפעת. אך למרות ההמלצות הוא לא חוסן. הוא נדבק בשפעת, המחלה הסתבכה, הריאות שלו קרסו, ולמרבה הצער לא ניתן היה להציל את חייו.

בקרוב - חיסון לאיידס?
במשרד הבריאות קוראים להתחסן | צילום: ZAIRI AZMAL BIN BURHAM BORHAN, 123RF

במקרה קשה נוסף, אושפזה בבית החולים שניידר בפתח תקווה תינוקת בת שבועיים במצב קשה מאוד, עם סכנה מיידית לחייה. התינוקת נדבקה בשפעת - והמחלה הסתבכה. בגיל הזה תינוק אמור להיות מחוסן נגד המחלה אם אמו התחסנה במהלך ההיריון - וזו הסיבה שממליצים לנשים בהיריון להתחסן. 

ככל הידוע האם לא התחסנה נגד שפעת במהלך ההיריון ולכן גם התינוקת לא הייתה מחוסנת. בבית החולים שניידר ממשיכים להילחם על חייה של התינוקת: במשרד הבריאות קוראים לציבור להתחסן מפני המחלה.