צפי לשלג בחרמון ובגולן (צילום: אתר החרמון)
צפי לשלג בחרמון ובגולן | צילום: אתר החרמון

החל משעות הערב ישרור מזג אוויר סוער בכל רחבי הארץ, עם רוחות, גשמים ושלג בחרמון ובהרי הצפון. כחלק מההיערכות לסערה, הוחלט להסיט את טיסות ארקיע משדה דב לנמל התעופה בן גוריון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מזג האוויר הסוער יחל משעות הערב עד מחר בשעות הצהריים, כולל שלג בהרי הצפון ומרכז רמת הגולן מגובה 800 מטרים. לתושבים הועברו הנחיות להיערך מבעוד מועד על ידי ביצוע כל ההכנות הנדרשות.

מטה השלג של מועצה אזורית גולן התכנס היום לתיאום עם כלל הגורמים הרלוונטיים: צה"ל, משטרה, כבאות והצלה, מד"א, רשות הטבע והגנים, יחידת החילוץ גולן, חברת חשמל, נתיבי ישראל, תחבורה ציבורית גולן ועוד, במטרה להיערך ברמה האזורית למתן מענה לכל צורך ולשמירת הרציפות התפקודית של היישובים, כולל קליטת אלפי המטיילים שצפויים להגיע במהלך סוף השבוע, לאחר פילוס הכבישים משלג.

המחאה נגד סגירת שדה דב תצליח? (צילום: משה שי, פלאש 90, חדשות)
הטיסות הוסטו משדה דב | צילום: משה שי, פלאש 90, חדשות

ההכנות כוללות ריכוז כלים לפינוי ופילוס כבישים ומפזרות מלח, הצבת גנרטורים ותיאום עם חברת חשמל, איוש מלא של מד"א בכלי רכב מותאמים לשלג, היערכות המשטרה לחסימת כבישים, היערכות תחבורה ציבורית גולן והסעות תלמידים (מרבית מוסדות החינוך בגולן לא פועלים ביום שישי), הפעלת מוקד המועצה 24/7 ועוד.

במקביל, עקב צפי לרוחות עזות וראות נמוכה שאינה מאפשרת פעילות תעופתית, החליטה חברת התעופה ארקיע להסיט את פעילותה הערב, החל מהשעה 20:00, משדה דב לנתב"ג. בחברה קראו לנוסעים להתעדכן במרכז המידע של ארקיע.

היערכות בחרמון (צילום: אתר החרמון)
היערכות בחרמון | צילום: אתר החרמון

בחברת החשמל נערכו למזג האוויר הסוער עם צוותים בשטח, עבודות גיזום והכנת מאות גנרטורים. בחברה הדגישו כי "אין אפס הפרעות ונזקים ברשת החשמל", וכי "בשל רוחות חזקות, גשמים, ברד ושלג, יש צפי לנזקים ברשת החשמל ולהפרעות באספקה, וזאת על אף ההיערכות הנרחבת. הרוחות העזות עלולות לגרום לקריסת עצים, פגיעת ענפים וחפצים שונים ברשתות החשמל ולגרימת נזק".

בחברה קראו לציבור לשמור על כללי בטיחות בסיסיים:

• אין לגעת בחוטי חשמל קרועים עקב סכנת התחשמלות – ולדווח על כך מידית למרכז השירות 103 או למוקד משטרת ישראל 100, או באמצעות האפליקציה של חברת החשמל בטלפון הסלולרי או בעמוד הפייסבוק של החברה.

• להסיר ולפנות מגגות או ממרפסות חפצים העלולים לעוף בעקבות משבי הרוח החזקים ולפגוע במעופם בקווי חשמל סמוכים.

• אם מבחינים בעצים או עמודים שאינם יציבים ועלולים ליפול, או ענפים שעלולים לגעת בחוטי חשמל, יש להודיע למוקד העירוני 106 או למרכזי השירות 103 של חברת החשמל.

גם במשטרה נערכו בכוחות מתוגברים בכבישי הארץ ובצירים הראשיים לקראת סוף השבוע החורפי, במטרה לשמור על חייהם וביטחונם של כלל ציבור משתמשי הדרך. מוקד אגף התנועה יפרסם הודעות לתקשורת על חסימות כבישים בעקבות הגשמים.

במשטרה ציינו כי לאור אירועי העבר ניתן לצפות לחסימת צירים ברחבי הארץ. ההיערכות כללה תיאום מול נתיבי ישראל והכנת כוחות שיגיעו לצמתי דרכים ציבור הנהגים נקרא להתאים את הנסיעה לתנאי הדרך, להימנע מנסיעה בכבישים בהם יש הצפה, לשמור מרחק ולהאט את מהירות הנסיעה.