הסערה נמשכת: הבוקר (שישי) המערכת החורפית צפויה להתחזק, לאחר הפוגה קלה, ותהיה מלווה בגשמים רבים ובירידה משמעותית בטמפרטורות. בחרמון ובפסגות הרי הצפון החל לרדת שלג, כך גם בהרי הגליל שם יורד שלג קל. בדרום ישנה סכנה להצפות ושיטפונות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מוקדם יותר היום נחסמו מספר צירים באזור צפת וצפון רמת הגולן, אולם מהמשטרה נמסר כי כל הצירים נפתחו לתנועה.

הגולן ופסגות הגליל נצבעו הבוקר בלבן: פתיתי שלג ירדו בצפת, סאסא ובית ג'אן, והשלג נערם לגובה של סנטימטר או שניים. כל בתי הספר שפתוחים בגולן ביום שישי פועלים כרגיל, אך בצפת הופסקו הלימודים בשעה 11. בבתי הספר בסאסא ביקשו מההורים לא להגיע עצמאית לבית הספר בשל סכנת החלקה. עיקר המערכת מגיעה לצפון עם הרבה שלג, הזרימות בנמלי הצפון מתעצמות והכינרת עלתה ב-4 סנטימטרים מאז אתמול. בחרמון השלג יורד בלי הפסקה ובשל כך האתר לא פעיל. עדיין לא ברור אם ייפתח מחר אך בתחילת השבוע הוא כבר צפוי להיות פתוח למבקרים.

גם במרכז מורגשת התחזקות בגשם, בעיקר באזור השרון. גל נוסף של גשם יגיע בהמשך היום לאזור תל אביב וגם דרומה. בירושלים לא ירד עד כה גשם בכלל וככל הנראה לא יירד שלג משמעותי. בנוסף לכמות גשם גדולה שתזכיר את היממה האחרונה, נרגיש ירידה ניכרת נוספת בטמפרטורות בכל אזורי הארץ. בשילוב עם הגשם שיתחזק צפוי שלג במקומות נוספים מלבד בחרמון.

גם בצפון רמת הגולן צפויה היערמות של מספר סנטימטרים בודדים. בהרי המרכז הגבוהים מ-900 מטרים ככל הנראה ירד שלג קל עם היערמות זמנית בלבד. במערכת הנוכחית ירושלים לא בתמונת השלג, אך יש סיכוי קטן לפתיתי שלג מעורבים בגשם. פרקי הזמן העיקריים בהם יש סיכוי לשלג הן שעות הבוקר ושוב בשעות הערב.

במהלך הלילה נקבע מותו של גבר בן 40 שביצע גלישת סנפלינג בנחל זוויתן שברמת הגולן ואותר מחוסר הכרה במקום. יחידת החילוץ גולן פעלה במשך כשבע שעות על מנת לחלצו. הוא פונה לבית החולים פוריה כשהו סובל מהיפותרמיה ומצבו מוגדר קשה. לאחר ניסיונות טיפול נאלצו הרופאים לקבוע את מותו.

הטמפרטורות הצפויות היום ברחבי הארץ: קצרין 8 מעלות, נהריה 12, צפת 3, טבריה 12, חיפה 10, טייבה 13, אריאל 5, תל אביב 13, ירושלים 6, בית שמש 12, ים המלח 19, רחובות 12, באר שבע 13 ובאילת 18 מעלות.

בשעות הלילה של שישי עוצמת הסערה תפחת. החל משעות הבוקר בשבת הגשם ייחלש בהדרגה ולאחר מכן ירדו גשמים קלים בלבד ויוסיף להיות קר מהרגיל. בראשון תורגש עליה קלה בטמפרטורות ועדיין יתכנו גשמים קלים.

המערכת החורפית שהחלה היום הורידה כמויות גדולות של גשם באזור הצפון והמרכז, ופתיתים לבנים ירדו בחרמון. במהלך הבוקר ירדו בין 20 ל-30 מילימטרים באזור מישור החוף, בתל אביב ירדו 16 מילימטרים בשעה אחת, וכמות הגשם הרבה בזמן קצר היא הסיבה להצפות הגדולות שהיו היום ברחבי הארץ.

אתר החרמון, הבוקר (צילום: אתר החרמון)
אתר החרמון, הבוקר | צילום: אתר החרמון

במשרד הבריאות פרסמו הבוקר המלצות לפעולות שיש לנקוט בקרב קשישים ותינוקות כדי למנוע סכנות ופגיעות קור במהלך מזג האוויר הסוער:

• חימום נאות - חימום הבית בטמפרטורה קבועה של 24 מעלות בקירוב, שאינה פחותה מ- 21 מעלות. מומלץ להיעזר במד חום למדידת טמפרטורת החדר.

• יש לדאוג ללחות האוויר בחדר, כדי להימנע מאוויר יבש ניתן להשתמש במכשיר אדים.

• יש לדאוג לאטימה נאותה של פתחי הבית (חלונות, דלתות וכו').

• יש לבדוק את בטיחות התנורים בדירה - תוך הסתייעות בבני משפחה ואנשי מקצוע. יש לעקוב אחר תחזיות מזג האוויר ולהיערך בהתאם.

• להקפיד על לבוש חם.

הרגלי בריאות:

• יש לשתות בכמות מספקת ( 10 -8 כוסות שתייה ליום) - גם ללא תחושת צמא.

• להימנע משתייה מרובה של קפאין ואלכוהול.

• יש להקפיד על ארוחות קלות יחסית לעתים קרובות (5-6 ביום) ולהימנע מארוחות כבדות. שתיה ואוכל חמים מסייעים לשמור על חום הגוף.

• בעת השהות בבית יש להקפיד על פעילות ותנועה, כדי להגדיל את זרימת הדם ואת חום הגוף.

נהר הירדן (צילום: אוריה שדה, חדשות)
נהר הירדן, הבוקר | צילום: אוריה שדה, חדשות

בחברת החשמל מסרו הבוקר כי הם ערוכים למזג האוויר החורפי, עם צוותי עבודה מתוגברים בשטח, כ-200 גנרטורים המוכנים לניוד, וסריקות קווים ועבודות גיזום שנמשכים כל העת.

בחברה הדגישו כי "אין אפס הפרעות ונזקים ברשת החשמל" וכי בשל גשמים, סופות ברקים, ברד ושלג בצפון, יש צפי לנזקים ברשת החשמל ולהפרעות באספקה, וזאת על אף ההיערכות הנרחבת.

מחברת החשמל ביקשו מהציבור לגלות ערנות ולדווח מידית על חוטי חשמל קרועים או נזקים אחרים לרשת החשמל. בחברה שבו וקראו לציבור לשמור על כללי בטיחות.