זעם ואיומים ברשת לקראת מצעד הגאווה בנתניה (צילום: רויטרס, חדשות)
מצעד הגאווה בתל אביב. הומואים יוכלו לתרו | צילום: רויטרס, חדשות

מהפכה במערך תרומות הדם: מגן דוד אדום הודיע היום (רביעי) כי חברי הקהילה הגאה יוכלו לתרום דם החל מחודש אפריל גם אם לא חלפו 12 חודשים מהמועד האחרון שבו קיימו יחסי מין. ההחלטה התקבלה לאחר התייעצות עם מומחים בארץ ובעולם ובשונה מהנהלים של משרד הבריאות מחודש יוני, אז נקבע כי הומואים יוכלו לתרום דם ובלבד שלא קיימו יחסי מין במשך שנה לפני התרומה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

על פי תכנית הפיילוט, שתתבצע לאורך השנתיים הקרובות, מנות הדם של גברים הומואים יופרדו משאר התרומות, יוקפאו ויישמרו בקירור מיוחד במשך ארבעה חודשים. בתום תקופה זו ייערכו בדיקות מקיפות למנות הדם, ואם תוצאותיהן יהיו שליליות למחלות זיהומיות שעלולות לעבור בעירוי - יסופקו המנות הקפואות לטיפול בחולים.

במד"א מציינים כי תנאים אלה מעלים את רמת הבטיחות של המנות, שכן הן ותורמיהן ייבדקו פעמיים, בעת התרומה ולפני אספקת העירוי. הסבר על התהליך ייכלל בשאלון תורם הדם, וכדי להשתתף בו יתבקש המעוניין לציין זאת בשאלה חדשה שתיתוסף לשאלון התורם. בסקר שנערך בקרב חברי הקהילה נמצא כי 65% מהמשתתפים הביעו תמיכה במנגנון החדש.

תרומת דם מכולם (צילום: רויטרס)
תרומת דם מכולם | צילום: רויטרס

חברת הכנסת מרב בן ארי, שסייעה למנכ"ל מד"א אלי בין בהובלת היוזמה בירכה על ההחלטה. "במשך שנים היה מצב מתסכל שלהט"בים לא יכלו לתרום דם, וכשתרמו נאלצו להכחיש את העדפתם המינית. היום זהו צעד היסטורי חשוב בדרך לשוויון לקהילה הגאה".

חן אריאלי, יו"ר האגודה למען הלהט"ב הוסיפה כי "הסירוב המתמשך לקבל תרומות דם מגברים הומואים הייתה עלבון מקומם שמגיע לסיומו. פעלנו תוך תהליך שיתוף הציבור בו לקחו חלק יותר מ-1,500 חברי הקהילה שהביעו תמיכה בפתרון הזמני עד להכנסת הרכיב שיאפשר לכולם לתרום דם. מדובר בסיכום שמציב את ישראל בין המדינות המתקדמות בעולם בנושא ואנו מברכים על הצעד החשוב שנעשה בדרך לשוויון".

מנכ"ל מד"א אלי בין: "החל מהיום כלל האוכלוסייה תוכל להירתם למען הצלת חיים ללא תלות בנטייה מינית. תרומת דם הינה זכות וחובה אזרחית המשותפת לכלל אזרחי ישראל".