הקרב על היחס בבית החולים. אילוסטרציה (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
הקרב על היחס בבתי החולים. אילוסטרציה | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

קרב חדש במערכת הבריאות: יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ליאוניד אידלמן, אחד האנשים החזקים והמשפיעים ביותר במערכת הבריאות הישראלית שמייצג למעשה את כל הרופאים בישראל, הכריז היום (ראשון) מלחמה על תופעת ה"פרוטקציות" בבתי החולים. במכתב ששלח למנהלי בתי החולים כתב אידלמן: "הולכים ומתגברים המקרים שבהם מופעלים לחצים על מנהלי בתי חולים להפעלת פרוטקציות".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אידלמן הוסיף כי הפרוטקציות כוללות בין השאר "הקדמת תורים, האם מדובר בלשכב במחלקה ולא במסדרון וכיו"ב. הדבר פוגע בקודש הקודשים של הרפואה והרופא - לפעול מתוך שיקול מקצועי רפואי בלבד".

לטענתו, "מערכת הבריאות הציבורית חצתה מזמן את הקו האדום ונמצאת על סף גסיסה". על הפרוטקציות לחולים כתב: "התנהלות זו אינה מקובלת בשום צורה ואופן, וההסתדרות הרפואית לא תיתן יד להעדפות פסולות במערכת הבריאות. לאיש אין זכות לעקוף את השיקול של הדחיפות הרפואית".

ליאוניד אידלמן, ארכיון (צילום: פלאש 90 / הדס פרוש)
ליאוניד אידלמן, ארכיון | צילום: פלאש 90 / הדס פרוש

"אני קורא לכם לעמוד על המשמר ולא לאפשר לתופעה מגונה זו להמשיך להתפשט בקרבנו", הוסיף. "כל אחד מכם, ככל שנתקל בבקשה או דרישה בעלת אופי לא ראוי מסוג זה, לפנות אליי על מנת שאנו נסייע לעמוד בלחצים אלו".

יו"ר ההסתדרות הרפואית טען כי בעלי השררה, כלומר הפוליטיקאים, בכלל לא מכירים את הבעיה של התורים מהזווית האישית ולכן הם למעשה "חיים בסרט" לדבריו. לחדשות 2 הוסיף אידלמן: "אלה שהם בעלי שררה, פונים למנהלים ומבקשים פרוטקציה. הם חיים בסרט בו התורים קצרים מאוד. הציבור סובל בתורים בלתי נסבלים ולא נמצא בסרט הזה".