אין תמונה
אשר חדד

במשך 10 שנים סבל אשר חדד מכאבים קשים בכל גופו. הוא פנה לעשרות רופאים ומומחים, אך אף אחד לא הצליח לאבחן את הבעיה. בגלל הכאבים והמצוקה גם מצבו הנפשי הידרדר והוא החל בטיפול פסיכיאטרי. נקודת המפנה הגיעה כשאשר החל לאבד את יכולת הדיבור, אז הוא פנה לחברת "מדיקס" המספקת ניהול רפואי אישי, שם זיהו את הבעיה והחלו בטיפולים ששיפרו את מצבו בצורה ניכרת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

סמוך לתקופה שבה החלו הכאבים אשר היה מעורב בתאונת דרכים וחשב שזה המקור, אך מהר מאוד הבין שאין קשר לכאבים שהוא חווה. יום אחד, כשניסה לרקוד בחתונה, הוא הרגיש שהרגל שלו "לא מקשיבה לו" ושהוא לא שולט עליה. "מאותו רגע הכל החל להידרדר במהירות", מספר אשר לחדשות 2 Online.

הוא פנה לפרופסורים הנחשבים בארץ, אך גם הם שלחו אותו הביתה עם תשובה אחת, לפיה הוא סובל מתופעה שמזכירה ניוון שרירים, אך הם לא יודעים לתת לה שם ולקבוע מה גורם לה. "חייתי במשך שנים באי ידיעה לגבי מה שקורה איתי", מספר אשר. "זה הדבר הכי נורא שיכול לקרות לבן אדם".

אין תמונה
"עם הכל יכולתי להתמודד עד הקטע של הדיבור

הרופאים אף שלחו אותו לטיפול פסיכיאטרי כי חשבו שאולי זה יעזור. "הייתי בדיכאון, טופלתי בכדורים", הוא מסביר. "המחלה גרמה לי פתאום לבכות או לצחוק צחוק בלתי נשלט ואף אחד לא עלה זה".

אשר המשיך לעבוד כל עוד הצליח, וניסה להמשיך בשגרת חייו למרות שכבר לא יכול היה לשלוט בשרירים שלו וביקר כל חצי שנה בבית חולים. לאחר שנתקל בדברים, נפל ושבר את היד והירך הגיעה נקודת השבירה - הדיבור שלו השתנה והוא החל לבלוע מילים. "כיסא הגלגלים, חוסר היכולת לשלוט בשרירים, עם הכל יכולתי להתמודד - עד הקטע של הדיבור".

בשלב זה החליט אשר לפנות לחברת מדיקס המספקת ניהול רפואי אישי ושם לאחר התייעצות רופאים מובילים הפנו אותו לפרופ' דרורי מבית החולים איכילוב - נוירולוגית בעלת שם עולמי בטיפול במחלות עצב שריר בכלל ובמחלות הנוירון המוטורי בפרט. היא זיהתה תוך זמן קצר שמדובר במחלת טרשת קו הרוחב - PLS ואשר החל לקבל את הטיפולים המתאימים. כיום, בזכות האבחון הנכון, אשר נמצא בתהליך שיקום ומצבו הוקל משמעותית.

סיגל עצמון מנכ"לית מדיקס (צילום: אדן רחמינוב)
סיגל עצמון מנכ"לית מדיקס | צילום: אדן רחמינוב

המחלה מופיעה לרוב לאחר גיל 50 ופוגעת בשרירים הרצוניים ברגליים, בידיים ובלשון. בתחילת מופיעה חולשה בשרירי הרגליים הגורמת להפרעות בשיווי המשקל, אך מה שמאפיין את המחלה הוא התכווצויות כואבות של השרירים. המחלה פוגעת גם בשרירי הפנים וגורמת להפרעה בבליעה ובדיבור. בניגוד ל-ALS אין כאן ניוון שרירים מלא. ההתכווצויות אי סימטריות ומופיעות בפתאומיות דבר הגורם לנפילות.

חברת מדיקס בחנה במשך השנים אלפי מקרים רפואיים שונים ומצאה כי ב-20% האבחנות של הרופא המטפל היו שגויות. ב-43% מהמקרים הרופא המטפל המליץ על טיפול פחות אפקטיבי מאשר הטיפול המתאים והנכון ביותר לחולה וב-55% מהמקרים נמנעו בדיקות, התייעצויות ופרוצדורות מיותרות.

סיגל עצמון מנכ"לית מדיקס שירותים רפואיים, מומחית בניהול מחלות קשות ומורכבות סיפרה כי "המקרה של אשר היא דוגמה שמייצרת את המקרים שאנשים מסתובבים עם תלונות לא ספציפיות שהולכות ומחמירות ושלא תמיד קל לאבחן אותם. צריך סבלנות. אצל רופאי המשפחה מקבלים 5 דקות ואצל הרופאים מומחים מקבלים 20 דקות אין צוות הוליסטי רב תחומי שיושב ביחד ומנסה להבין את התלונות של החולה ומנסה להרכיב את הפאזל. לרוב החולים אין מישהו שמלווה אותם בצורה אובייקטיבית כמו מומחים שונים ולגבש תמונה כוללת. האבחנה של אשר היא לא אבחנה שהיה קל להגיע אליה. היינו צריכים לשלול מחלות אחרות ולא לוותר".