בכל הארץ מתקיימות באופן קבוע סדנאות לגמילה מעישון, אליהן מגיעים המכורים בתקווה לגאולה מהסיגריות. את הסדנאות הללו מספקות קופות החולים, שמנסות לקדם מהלך תקדימי: שחברות הסיגריות הן שיישאו בעלויות על מטופלים שחלו כתוצאה מעישון. על פי ההערכות, מדובר בעלות של כחמישה מיליארד שקלים בשנה לפחות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"אנחנו מדברים כאן על הנזק הכולל שנגרם למדינת ישראל כתוצאה מנזקי העישון של מוצרי טבק ובעיקר סיגריות", אומר יו"ר המועצה הישראלית למניעת עישון, עורך הדין עמוס האוזנר. "הכוונה היא למערכת הבריאות שלה ולמערכת הביטוח הלאומי שלה. זה סכום שיכול להביא לפתרונות מאוד משמעותיים של הבעיות במסגרת מערכת הבריאות והביטוח הלאומי במדינת ישראל".

סיגריה עישון (צילום: חדשות)
אילוסטרציה | צילום: חדשות

לפי דוח שהוכן עבור משרד הבריאות, העלות הישירה והעקיפה של נזקי העישון למערכת הבריאות עומדת על כשבעה מיליארד שקלים בשנה. לכך נוספות עלויות עקיפות של אובדן כושר עבודה וימי מחלה, המוערכות בכתשעה מיליארד שקלים נוספים.

לפני שבע שנים הוגשה תביעה נגד חברות הסיגריות, בדרישה שישלמו לקופות החולים על הנזקים שהן גורמות. בית המשפט העליון דחה את הדרישה, אך המליץ לחוקק חוק בנושא. כעת חברת הכנסת יעל גרמן, לשעבר שרת הבריאות, מרימה את הכפפה.

"חברות הסיגריות מפיצות מוות, לפחות שישפו את המדינה"

"חברות הסיגריות צריכות להיות אחראיות לנזק האדיר שהם גורמות לבריאות הציבור, לכך שהן מפיצות מוות", היא מסבירה. "לפחות שישפו את המדינה ואת קופות החולים, כדי שניתן יהיה לטפל הן בחולים והן במניעת העישון".

לפי הצעת החוק החדשה, המדינה, קופות החולים, בתי החולים והביטוח הלאומי יוכלו לתבוע פיצויים מחברות הסיגריות. לא מדובר בהמצאה ישראלית: החוק המוצע הוא למעשה תרגום מדויק של זה הקנדי. בארצות הברית, תביעה שהסתיימה בפשרה לפני שני עשורים קבעה פיצוי של לא פחות מ-245 מיליארד דולרים אותם שילמו חברות הטבק.

רוצים להבין קצת יותר לעומק מדוע עדיין כל כך הרבה מאתנו מעשנים? האזינו לפרק של הפודקאסט "מיד בהרחבה"

לטענת מי שחקרו את הנושא, התשלום האדיר בארה"ב הוביל להעלאת מחירי הסיגריות בטווח הרחוק ולירידה במספר המעשנים - והשאיפה היא שזו תהיה המגמה גם בישראל. יש לציין כי החוק לא יאפשר תביעה של מעשנים מול חברות הביטוח, אולם בקופות החולים מבטיחים: המטופלים ירגישו את הכסף הזה היטב.

הצעת החוק תעלה לוועדת השרים לחקיקה כבר ביום ראשון הקרוב, וצפויה לשנות את מאזן הכוחות בין חברות הסיגריות למערכת הבריאות - מה שמבטיח מאבק עיקש מצד ענקיות הטבק, שלא צפויות לוותר ללא מלחמה.