זהר כץ שזקוקה למנות דם בלימה פרו (צילום: באדיבות המשפחה)
מאושפזת במצב קשה. זוהר כץ | צילום: באדיבות המשפחה

מרוץ נגד הזמן: זהר כץ, בת 21 מקיבוץ יטבתה שלקתה בזיהום חמור בעת שטיילה בפרו, מאושפזת במצב קשה במחלקה לטיפול נמרץ בבית חולים בבירה לימה. משפחתה פנתה באמצעות כלי התקשורת לישראלים שמטיילים באזור כדי שיתרמו עבורה דם - אך זה ככל הנראה לא מספיק. בשל כך, הודיעו הלילה (ראשון) במד"א כי הם ערוכים להטיס לבית החולים שבו היא מאושפזת את מנות הדם הנדרשות. הבעיה העיקרית כעת הוא המחסום הביורוקרטי והקשיים שהרשויות בפרו עלולות להציב.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מנכ"ל מד"א אלי בין, אמר כי בארגון "מנהלים מבצע מורכב נגד השעון ומתאמים את משלוח מנות הדם יחד עם רופא המטולוג בכיר של מגן דוד אדום שיסייע בכל מה שידרש על מנת להשיב את זהר בהקדם האפשרי להמשך טיפול רפואי בארץ". במד"א הסבירו כי מדובר בנוהל לא פשוט הדורש אישורים רבים וציינו כי "ברגע שיתקבל האור הירוק מפרו אנחנו ערוכים לצאת לדרך".

פרופ' אילת שנער, סמנכ"לית שרותי הדם במד"א עדכנה כי לאחר ש-17 ישראלים תרמו דם בלימה, יש בידי הרופאים מספיק דם ומרכיבים ליממה הקרובה. "מחר יפנה בית החולים למשרד הבריאות המקומי כדי לקבל אישור להעביר מנות דם מחו"ל", ציינה.

זהר ואחותה בבית החולים (צילום: באדיבות המשפחה)
"ערוכים לצאת לדרך". כץ | צילום: באדיבות המשפחה

עוד נמסר ממד"א, כי "ד"ר אשר מוזר, סגן מנהלת שירותי הדם של מד"א והמטולוג בכיר, יטוס לפרו עם מנות הדם, יסייע במקום בטיפול בזהר ויסייע בבדיקה הרפואית שתבדוק את האפשרות להטסתה חזרה לארץ. התיאומים נעשים בעזרת משרד החוץ ובסיוע מלא של חברת הביטוח 'מגדל'".

אחד מהישראלים שטיילו עם זהר קרא למטיילים אחרים  לתרום דם. "דרושים מטיילים שחלפה חצי שנה מהמועד שקיבלו את החיסונים הדרושים לשהייה בפרו", הסביר. "רוב האנשים שמטיילים חוסנו לפני הטיול, פרק זמן שעומד בדרך כלל  על שלושה חודשים, אז אנחנו לא יכולים לתרום דם".

"חייבים לעזור לזהר", הבהיר. "היא במצב לא טוב. חייבים להתגייס. שיבואו כמה שיותר אנשים ויתרמו דם. אולי לא מבינים את זה מבחוץ, אבל כשאנחנו פה בבית החולים, אנחנו רואים את המשפחה וזה קשה. צריך להיכנס רגע לנעליים שלהם ולבוא ולעזור". 

"עשרות מטיילים הגיעו"

כץ אושפזה לראשונה לפני כשבוע בעיר קוסקו, לאחר שחשה בסחרחורות ובחילות. כשבוע לאחר מכן היא הועברה למרכז הרפואי "סן-בורחה" שבלימה וכעת היא זקוקה למנות דם רבות כדי לנקות את גופה מהחיידק שגרם לזיהום הקשה.

אחרי שדבר אשפוזה הופץ ברשתות החברתיות ובכלי התקשורת, ישראלים רבים שנמצאים בפרו נרתמו והגיעו לבית החולים בכדי לתרום מנות דם לזהר, אולם לטענת משפחתה הצוות הרפואי הערים קשיים ומנע חלקית וכי היא זקוקה לתרומות דם מסוג A ,+ A- או AB. "הרופאים כנראה מפחדים מהחיסונים שהישראלים עשו לפני שהם נסעו לטיול", סיפרה עדן, חברתה של זהר. "כנראה עכשיו הם יצטרכו גם להתחיל לקנות מנות דם".

לימור שרמן, קונסולית ישראל בפרו, סיפרה כי הקהילה היהודית בלימה נרתמה למאמצי המשפחה לגייס תרומות עבור זהר. "עשרות מהקהילה ומטיילים רבים הגיעו אתמול והיום", אמרה. "הבעיה היא שרבים חוסנו בחודשים האחרונים ולכן לא ניתן לקבל מהם תרומות".

"המצב קריטי"

אביה ואחותה של זהר נמצאים לצד מיטתה, מותשים ועייפים, מלווים על ידי הקונסוליה הישראלית ובית חב"ד. "לפני מספר שבועות, זהר נעקצה איכשהו כשהיתה בברזיל", סיפר אביה בוקי כץ. "כשהגיעה לפרו היא חשה ברע וניגשה למרפאה, אך בבדיקה לא מצאו כלום. כשהגיע לקוסקו, מקום גבוה יחסית, היא התמוטטה. היו לה הקאות, בחילות, שטפי דם. איך ששמעתי על זה עליתי על טיסה דחופה לדרום אמריקה עם אחותה. כשהגענו העברנו אותה מהמרפאה בקוסקו לבית החולים בלימה, תוך הסתייעות בחברת הביטוח".  

"בבית החולים בלימה חלה ההידרדרות המהירה", הוסיף. "החיידק  פוגע בתאי הדם האדומים, וזה עלול להרוג אותה. בבית החולים החליטו להרדים אותה ועכשיו מבצעים מעין דיאליזה. הם מסננים את הדם שלה וזקוקים להמון מנות של דם כדי להחליף אותו. המצב קריטי, אבל לטוס ארצה לא עומד על הפרק כי אי אפשר להזיז אותה. בנוסף, החוקים נוקשים כאן בפרו, ומי שקיבל חיסונים ב-4 חודשים האחרונים לפני שיצא לטיול, או יש לו קעקועים או נוטל תרופות לא יכול לתרום". 

ממשרד החוץ נמסר כי הם "מכירים את הנושא" וכי הוא "מטופל על ידם". 

בהכנת הכתבה השתתף איציק כהן