אסף, שסובל מעודף משקל מאז שהיה ילד, ניסה את כל סוג הדיאטות, אבל שום דבר לא עזר. אבל אז הוא ראה במקרה מודעה בעיתון, שמזמינה אנשים כמוהו להשתתף במחקר חדש בביה"ח השרון בפ"ת, שבו בדקו את היעילות של פיתוח חדשני להורדה במשקל.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מדובר במעין שרוולי סיליקון קטנטנים שנדחסים לתוך הנחיריים של המטופל, ופוגעים ביכולת שלו להריח – בלי להקשות עליו לנשום. הרעיון הוא פשוט: הריח של האוכל מעורר את התיאבון, ולכן אם נריח פחות – נאכל פחות.

אסף, בן 41, שוקל 119 קילו. "התעניינתי בניתוחים לקיצורי קיבה", סיפר. "אבל לצערי המשקל שלי לא מאפשר את הניתוחים האלה – אני לא מספיק שמן".

לאחר שניסה את המכשיר החדש, הוא מספר על שינוי משמעותי. "לי זה שינה את החיים בצורה מדהימה – אני בשלושה חודשים ירדתי משהו כמו 17 קילו", הוא מתאר. מי שראה אותי לא האמין, בכלל לא ידע אפילו שתקוע לי משהו באף, הוא היה בטוח שאני עושה איזה דיאטה".

לרזות - בעזרת חוש הריח
ירד 17 קילו | צילום:

מדובר בפיתוח ישראלי חדשני, שנקרא סימפל דיאט, או בתרגום לעברית: דיאטה פשוטה. הוא פותח על ידי חברת סטארטאפ שנקראת "בק מדיקל". במסגרת המחקר בבתי החולים השרון בפ"ת והעמק בעפולה של שירותי בריאות כללית, נבדקה היעילות שלו במשך שנתיים על 60 מטופלים שסבלו מעודף משקל. התוצאות: הפחתה ממוצעת של כמעט 8% ממשקל גופם, תוך שלושה חודשים.

"המחקר שלנו, שהוא פורץ דרך, הוא הראשון מסוגו בעולם, שהוכיח שהפחתה של ההרחה, מסוגלת גם לגרום להפחתה משמעותית במשקל", מסביר ד"ר דרור דיקר, מנהל המרכז הרב תחומי לטיפול בעודף משקל בבית חולים השרון. "הסטארט הזה בנוי על כך שאנחנו הבנו שהריח תורם באופן משמעותי ביותר להשמנה".

התוצאות הטובות ביותר התקבלו אצל המטופלים שהסתובבו עם שרוולי הסיליקון הללו באף במשך שמונה שעות ביממה. אם יתקבלו האישורים הנדרשים ממשרד הבריאות, תוך כמה חודשים הוא צפוי להגיע לחנויות. והמחיר הצפוי: כמה מאות שקלים לחודש.