מאה מנות דם ופלזמה הוטסו הבוקר (חמישי) לפרו, במבצע של מד"א ובסיוע משרד החוץ, במטרה להציל את חיי המטיילת הישראלית זהר כץ, המאושפזת במצב קשה בבית חולים בלימה. בימים האחרונים פעלו במד"א להכנת עשרות מרכיבי דם (פלזמה) למשלוח מישראל לפרו והבוקר, לאחר תיאום עם בית החולים בפרו ובסיוע נציגי משרד החוץ, התקבלו כלל האישורים והוחלט בשיתוף עם חברת הביטוח כי המנות יצאו לדרך.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

פרמדיקית מד"א יונת דסקל עלתה על טיסה לפרו עם מאה מנות הפלזמה מבנק הדם של מד"א. בפרו היא תחבור לד"ר אשר מוזר, המטולוג בכיר ממד"א, שהגיע אמש לפרו ולצוות המקומי ותסייע בהליך הרפואי, בתקווה שמנות הפלזמה ייצבו את מצבה של זהר ויאפשרו בימים הקרובים למשלחת מד"א להטיס אותה חזרה ארצה להמשך טיפול רפואי בישראל.

עם היוודע האירוע למד"א, הארגון יצר קשר עם בני המשפחה של המטיילת אשר שוהים בבית החולים וקישר את פרופסור אילת שנער, סמנכ"לית שרותי הדם של מד"א עם רופאי בית החולים בפרו על מנת לקבל את האישורים המחייבים. מרכיבי הדם נארזו בימים האחרונים בצורה מיוחדת שתאפשר על שמירה בטמפרטורה מתאימה.

"בימים האחרונים אנחנו מנהלים מבצע מורכב כנגד השעון, בסיוע המטולוג בכיר של מגן דוד אדום שכבר נמצא בלימה ומתאמים את משלוח מנות הדם", אמר מנכ"ל מד"א אלי בין. "מדובר בנוהל לא פשוט הדורש אישורים רבים, אנו שמחים על קבלת ה'אור הירוק' מפרו והיציאה לדרך. כולנו תקווה כי נסייע בייצוב מצבה של זהר, כך שיתאפשר להחזירה ארצה במהירות המרבית, להמשך טיפול רפואי בישראל. כמו כן, מד"א ימשיך לפעול בכל הזרועות האפשריות להצלת חיי אדם בארץ ובעולם".

כץ אושפזה לראשונה לפני כשבוע בעיר קוסקו, לאחר שחשה בסחרחורות ובחילות. כשבוע לאחר מכן היא הועברה למרכז הרפואי "סן-בורחה" שבלימה וכעת היא זקוקה למנות דם רבות כדי לנקות את גופה מהחיידק שגרם לזיהום הקשה.

אחרי שדבר אשפוזה הופץ ברשתות החברתיות ובכלי התקשורת, ישראלים רבים שנמצאים בפרו נרתמו והגיעו לבית החולים בכדי לתרום מנות דם לזהר, אולם לטענת המשפחה הצוות הרפואי הערים קשיים. וכי היא זקוקה בדחיפות לתרומות דם מסוג A ,+ A- או AB. "הרופאים כנראה מפחדים מהחיסונים שהישראלים עשו לפני שהם נסעו לטיול", סיפרה עדן, חברתה של זהר. "כנראה עכשיו הם יצטרכו גם להתחיל לקנות מנות דם".

שיפור במצב המטיילת הישראלית (צילום: באדיבות המשפחה)
כץ בבית החולים בפרו | צילום: באדיבות המשפחה

לימור שרמן, קונסולית ישראל בפרו, סיפרה כי הקהילה היהודית בלימה נרתמה למאמצי המשפחה לגייס תרומות עבור זהר. "עשרות מהקהילה ומטיילים רבים הגיעו אתמול והיום", אמרה. "הבעיה היא שרבים חוסנו בחודשים האחרונים ולכן לא ניתן לקבל מהם תרומות".

אביה ואחותה של זהר נמצאים לצד מיטתה, מותשים ועייפים, מלווים על ידי הקונסוליה הישראלית ובית חב"ד. "לפני מספר שבועות, זהר נעקצה איכשהו כשהיתה בברזיל", סיפר אביה בוקי כץ. "כשהגיעה לפרו היא חשה ברע וניגשה למרפאה, אך בבדיקה לא מצאו כלום. כשהגיע לקוסקו, מקום גבוה יחסית, היא התמוטטה. היו לה הקאות, בחילות, שטפי דם. איך ששמעתי על זה עליתי על טיסה דחופה לדרום אמריקה עם אחותה. כשהגענו העברנו אותה מהמרפאה בקוסקו לבית החולים בלימה, תוך הסתייעות בחברת הביטוח".

"בבית החולים בלימה חלה ההידרדרות המהירה", הוסיף. "החיידק פוגע בתאי הדם האדומים, וזה עלול להרוג אותה. בבית החולים החליטו להרדים אותה ועכשיו מבצעים מעין דיאליזה. הם מסננים את הדם שלה וזקוקים להמון מנות של דם כדי להחליף אותו. המצב קריטי, אבל לטוס ארצה לא עומד על הפרק כי אי אפשר להזיז אותה. בנוסף, החוקים נוקשים כאן בפרו, ומי שקיבל חיסונים ב-4 חודשים האחרונים לפני שיצא לטיול, או יש לו קעקועים או נוטל תרופות לא יכול לתרום".