רשות הטבע והגנים הודיעה היום (רביעי) על מערת נטיפים מרהיבה וייחודית שהתגלתה באזור הגליל. המידע הראשוני על המערה, הכוללת מרבץ ייחודי וגדול יחסית של אלמוגי מערות, הגיע על ידי הקרן לשיקום מחצבות, שעסקה בעבודות פיתוח באזור.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לאחר קבלת המידע הראשוני הגיעו למקום אנשי רשות הטבע והגנים והמרכז לחקר מערות, לטובת בחינה ראשונית של המערה והממצאים. מדובר במערה בת אלפי שנים, קטנה יחסית בגודלה, 8 מטרים על 4 מטרים, אך כוללת מגוון גדול מאוד של אלמוגי מערות, נטיפים, זקיפים ו"אוזני פיל".

"מדובר בגילוי מלהיב ומרגש, אך יחד עם זאת לצערי נראה בשלב זה שלא נוכל לפתוח אותה לציבור הרחב בגלל מאפייני המערה וגודלה הקטן", הסביר לדברי שי קורן, מנהל מרחב גליל תחתון ברשות הטבע והגנים. "כמו כן בשלב זה לא נוכל למסור את מיקומה המדויק, מאחר והכניסה אליה אסורה ומסוכנת בשלב זה. אציין בנוסף כי נטיפים וזקיפים מוגנים בחוק כערך טבע מוגן ועל כן אסור לפגוע בהם".

מיקום המערה יישמר בסוד (צילום: רשות הטבע והגנים, שי קורן)
מיקום המערה יישמר בסוד | צילום: רשות הטבע והגנים, שי קורן

ד"ר ינון שבטיאל, מהמרכז לחקר מערות, המכללה האקדמית צפת, מסביר כיצד נוצרים הנטיפים. "נטיפים וזקיפים הם תופעות קרסטיות - המסה והשקעה - המתרחשות מתהליכי המסת סלעי גיר לאורך שנים", הוא אומר. "אלמוגי מערות כפי שנמצאו במערה, קשורות לפעילות קרסטית, שמשקיעה בסלע הגיר תופעות בצורה של ניצני פרחים בעלי כותרת, שבמקרים רבים נראים כמו אלמוגים".

ד"ר שבטיאל מסביר כי למערות ישנה חשיבות במשק המים באזורים הרריים, מאחר ובחלקן זורמים מים המופיעים במעיינות. "בימים הקרובים נמשיך לעסוק בתיעוד, מיפוי וחקירת המערה באופן מורפולוגי וגיאולוגי ונכין תכנית מסודרת לשימור הממצאים. חשוב לציין כי המערה פעילה והנטיפים מטפטפים, מה שאנו מקווים יעזור לשימורה. במסגרת חקירתה נבחן בין היתר מדוע יש במערה זו באופן ספציפי מרבץ נדיר יחסית של אלמוגי מערות".