"המצב בישראל שונה מבאירופה". פרופ' גרוטו (צילום: חדשות 2)
פרופסור איתמר גרוטו (ארכיון) | צילום: חדשות 2

"אין ספק שתחקיר חדשות 2 נתן דחיפה לקידום הרגולציה בתחום העישון. מעז יצא מתוק" - כך אומר הבוקר (שלישי) ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו. בריאיון לגלי צה"ל הסביר כי "עד כה עסקנו רבות בתחום התזונה והפעילות הגופנית, ועכשיו אנחנו נמשיך להתקדם בתחום הרגולציה על העישון לעבר זו האירופית".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

גרוטו סיפר בריאיון כי הופתע מהממצאים שנחשפו בתחקיר "מסך עשן". לדבריו, "נדהמתי כשראיתי את זה. לא הכרתי את האדם הזה לפני כן, ואני מקווה שגם לא אפגוש אותו בעתיד. זה בהחלט מעשה שלא ייעשה מבחינתי". לגבי הפגישות שהוא עצמו תועד בהן הסביר כי "הדלת שלי פתוחה למי שרוצה להיפגש איתי. אנשים פונים אליי בכל הערוצים, גם פייסבוק. אם צריך להיפגש אני נפגש, אם צריך לעזור אני עוזר - גם לאנשים שאני בכלל לא מכיר". לדבריו, לפגישות הזמין "אנשי מקצוע, לא את 'צמרת משרד הבריאות'. מדובר ביועצים במשרד, שהזמנתי לפגישה מקצועית".

גרוטו הוסיף כי האמנה הבינלאומית שהוזכרה בתחקיר "לא אוסרת על פגישות עם חברות הטבק, אלא אומרת שיש לעשות זאת רק לצרכי רגולציה ובשקיפות. לא מגדירים מהי השקיפות הנדרשת", המשיך. "התכוונתי לדווח במסגרת הדוח השנתי שמתפרסם, היות ולא סיימנו לגבש את הרגולציה. זה מוצר חדש, אין בעיה מבחינתי בצורך ללמוד מה המוצר ואיך לגבש את הרגולציה סביבו".

גרוטו אף הזכיר כי ההתנגדות לקידום הרגולציה בתחום העישון לא הגיע באופן בלעדי ממשרד הבריאות. "כשהוגשה לכנסת הקודמת הצעה חוק בנושא, ועדת הכלכלה דחתה את זה - וזה לא קורה על בסיס התנגדות של חבר כנסת בודד מהאופוזיציה", ציין. "ההתנגדויות נובעות לרוב מחשש לפגיעה בחופש הבחירה. אולי עכשיו יהיה קל יותר".

לכל הכתבות בסדרה של חיים ריבלין:

לצפייה בחלק הראשון של סדרת הכתבות "מסך עשן" לחצו כאן.

לצפייה בחלק השני של סדרת הכתבות "מסך עשן" לחצו כאן.

לצפייה בחלק השלישי של סדרת הכתבות "מסך עשן" לחצו כאן.