כביש מספר אחת נחסם הבוקר (חמישי) לתנועה באזור מחלף שורש בשל מחאת עובדי "חיפה כימיקלים". באגף התנועה הפנו את הנהגים לדרכים חלופיות. העובדים מוחים על סכנת הסגירה המרחפת מעל המפעל, לאחר ההחלטה להעתיק את מיכל האמוניה. זמן קצר לאחר מכן הכביש נפתח מחדש לתנועה. המשטרה עצרה שלושה מהמפגינים שסירבו להתפנות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"מיכל האמוניה לא מסוכן", אמר אחד העובדים המוחים. "זה הכול ראש עיר חיפה הזוי ומוטרף שלא ברור מה הכוונות האמתיות שלו בכל השטח הזה. 3,000 משפחות מאבדות את הפרנסה".

"מה אני אגיד לילדים שלי?", אמר עובד אחר בייאוש. "לא רוצים את המיכל, רוצים עבודה. תנו לנו פתרון. אנחנו רוצים שישמעו אותנו".

החסימה, הבוקר (צילום: חדשות 2)
החסימה, הבוקר | צילום: חדשות 2
כביש 1, הבוקר (צילום: חדשות 2)
כביש 1, הבוקר | צילום: חדשות 2

בראשית החודש הורה בית המשפט בחיפה לרוקן את מיכל האמוניה, אותו מיכל שמסכן כבר שנים את תושבי חיפה והקריות: הכוונה היא להעביר את המיכל לאזור הדרום, הרחק מריכוזי אוכלוסיה. בשבוע שעבר פורסם לראשונה ב"תכנית חיסכון" כי ההנהלה דורשת מהמדינה להשתתף בעלויות, ואם לא תיענה בקשתה - מי שישלמו את המחיר הם העובדים.

ההנהלה נמצאת בימים אלה במו"מ מול המדינה, בשביל לקבל סיוע או פתרון כלשהו למצב הקיים - בין אם פיצוי כלכלי או הארכה של מועד העברת המיכל. במפגש שערכה היום הנהלת החברה עם העובדים, הם הבהירו כי מקום העבודה של העובדים נמצא בסכנת סגירה מיידית - ויהיו כאלו שיגידו שהמסר הזה בכלל מיועד לממשלה.

מחאת עובדי חיפה כימיקלים.
צילום:
מחאת עובדי חיפה כימיקלים. (צילום: חדשות 2)
צילום: חדשות 2

במפגש אמר מנכ"ל חברת חיפה כימיקלים: "לצערי אם נמשיך לגרור רגליים ולא יהיה לנו פתרון, אז אנחנו ניאלץ לסגור את המפעל וזה לא אנחנו, הממשלה סוגרת לנו את המפעל אבל ככה גם מציגים את זה: אתם הממשלה, אתם יכולים לסגור. תסגרו את המפעל, אנחנו הורסים את העובדים. אם כל אחד מהעובדים עכשיו אחרי השיחה הזאת ילך הביתה, כל אחד יחפש אלטרנטיבה - החברה הזאת תקרוס מהר מאוד. אם לא נישאר מאוחדים היא תקרוס לגמרי. אם כל אחד יתחיל למצוא את מקום העבודה אחר שלו אז היא תקרוס".

סגירת מיכל האמוניה היא למעשה גזר דין מוות לחיפה כימיקלים: כבר בימים הקרובים יפוטרו כ-900 עובדים, והצעד גם ישפיע על מפעלים ותעשיות אחרות בישראל.